avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1015 soluții astăzi
Forum Activitate Stanescu77

Activitate Stanescu77

Ca idee de gandire . Dupa moarte ,omul devenind cadavru ar trebui sa intre in propietatea statului , atunci numai statul poate dispune cu privire la cadavru.
Ceea ce ati pus in discutie dar si legea permisiva mentionata mai sus, este peste natura umana.

Cum sa dai nastere unui copil care sa fie privat de protectia tatalui, ce va zice copilul cand va deveni matur. Eu cred ca se incalca dreptul copilului . Ar trebui interzisa inseminarea de la cadavre .


Nu inteleg de ce ar dori cineva sa ramana insarcinata cu un mort. In primul rand interesul copilului este afectat pt.ca din start este privat de a avea tata .

Este inadmisibil legal,moral,spiritual,religios,social si cum mai vreti dvs.

Este macabru !!!
Discuție Distrugere
Buna seara

Am urmatoarea speta :
Pot fi acuzati de distrugere ocupantii fara titlu al unei locuinte de catre propietarul neposesor ?

Ocupantii ma impiedica/nu imi permite accesul sa efectuez lucrari de conservare si salvare a bunului.
Ocupantii prin actiunea lor indirecta ,prin impiedicarea de-a efectua aceste reparatii contribuie la degradarea bunului si aducerea lui intro stare inutilizabila.

Daca chem politia sa constate ca ocupantii nu ma lasa sa efectuez reparatii , pv-ul de constatare poate fi o proba puternica de evacuare pe calea OP ?
Corect. Dar mai intai voi merge la politie sa le puna in vedere prin avertisment scris ca intra sub incidenta art....privind fapta de distrugere in forma continuata. Prin impiedicarea luarii masurilor de conservare si prin actiunea indirecta de aducere in stare de degradare.....ca proba pentru OP. Multumesc
Buna ziua

Ma confrunt cu urmatoarea problema
Am mostenit o casa de la bunicul meu iar una dintre camere este ocupata de ocupanti fara titlu cu acordul defunctului .

Problema mare este ca, pana voi obtine evacuarea camera cu pricina va suferi o degradare mai mare decat prezinta acum si voi fi pagubit.

Am incercat sa iau masuri de conservare si reparatii dar ocupantii se opun.

Ce trebuie sa fac ca sa pot interveni de urgenta in scopul conservarii bunului ?

Am incheiat un contract de prestari servicii cu o pers. fizica autorizata, dar acesta nu poate incepe lucrarile de reparatii si ma tot notifica sa asigur accesul .
Sa invatati ca pe viitor ,atunci cand solicitati servicii ,sa pretindeti incheierea unei intelegeri/contract in forma scrisa ca apoi sa aveti pretentia unei calitati asupra lucrului bine facut :)


Ca intrebare facultativa: In cadrul unui proces privind evacuarea unor ocupanti fara titlu pe procedura dreptului comun, caci asa consider sa-mi aleg eu procedura,
Se poate dispune prin OP evacuarea ocupantilor ,la cererea reclamantului ,evacuarea doar din anumite incaperi ?

Adica ,ocupantii ocupa in parte locuinta respectiv o camera de locuit si o bucatarie, reclamantul solicitand evacuarea din bucatarie ca masura vremelnica pana la solutionarea cauzei . Avand ca motiv de urgenta efectuarea de reparatii in vederea conservarii bunului .

Multumesc
Si daca oamenii strazii introduc o cerere de aj. pbl. judiciar pentru repr. avocat....cred ca aceasta se judeca cu prioritate pe 2 termene....atunci ce procedura de urgenta mai este?
Spun asta ca cineva milos cu studii juridice o sa-i invete ce sa faca sa castige timp de-a mai locui. Iar eu intre timp posibil sa sufar o depresie de nervi ,sau poate ma voi contacta vreo boala din cauza lipsei de spatiu pentru igiena personala.

Din aceasta cauza am pus problema unei op.
Pai si nu e mai bine sa apelez la procedura dr. comun ca sa pot introduce cererea de ordonanta ? caci pe proc. speciala nu pot introd cerere de op .

Atunci masura provizorie va fi intemeiata pt. ca procedura este pe dr. comun. ....nu stiu incerc si eu variante rapide.


Uffff si eu care ma gandeam ca pot obtine o evacuare de urgenta tinand cont de faptul ca nu pot beneficia de folosinta unor incaperi care imi pot asigura satisfacerea nevoilor de zi cu zi.