Forum Discuţii juridice Executare silită Am moștenit o casă de la bunicul meu, iar una dintre ...
Discuție deschisă în Executare silită

Am moștenit o casă de la bunicul meu, iar una dintre camere este ocupată fără titlu, dar cu acordul defunctului. Cum pot lua măsuri pentru conservarea bunului dacă ocupanții se opun?

Buna ziua

Ma confrunt cu urmatoarea problema
Am mostenit o casa de la bunicul meu iar una dintre camere este ocupata de ocupanti fara titlu cu acordul defunctului .

Problema mare este ca, pana voi obtine evacuarea camera cu pricina va suferi o degradare mai mare decat prezinta acum si voi fi pagubit.

Am incercat sa iau masuri de conservare si reparatii dar ocupantii se opun.

Ce trebuie sa fac ca sa pot interveni de urgenta in scopul conservarii bunului ?

Am incheiat un contract de prestari servicii cu o pers. fizica autorizata, dar acesta nu poate incepe lucrarile de reparatii si ma tot notifica sa asigur accesul .
Manuela Rășină, administrator
Aveti actiune in evacuare pe rolul instantei de judecata ? Pentru a se preveni o paguba iminenta exista procedura Ordonantei Presedintiale pentru a patrunde in imobil si a efectua reparatiile.
Corect. Dar mai intai voi merge la politie sa le puna in vedere prin avertisment scris ca intra sub incidenta art....privind fapta de distrugere in forma continuata. Prin impiedicarea luarii masurilor de conservare si prin actiunea indirecta de aducere in stare de degradare.....ca proba pentru OP. Multumesc