Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Am moștenit o casă de la bunicul meu dar nu pot ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Am moștenit o casă de la bunicul meu dar nu pot intra în posesie din cauză că acolo au fost tolerați niște oameni ai străzii ale strazii. Este admisibilă o ordonanță de evacuare?

Salutare,
Am mostenit o casa de la bunicul meu si nu pot intra in posesie din cauza ca bunicul a tolerat niste persoane ale strazii,care au fost invatate de cineva cu studii juridice ca nu pot fi date afara fara un proces.
Ocupantii ca asa am inteles ca se numesc mi-au spus ca nu au niciun act facut cu bunicul, dar nu au unde pleca si de aceea nu vor sa plece.

Am reusit totusi sa-mi ocup o camera in aceasta casa dar nu am acces la celelalte, acestea fiind incaperi de utilitate wc si bucatarie.
Pot invoca urgenta in sensul ca nu am acces la incaperile cu destinatie de utilitate necesare traiului....adica, ma intelegeti..unde merg la wc ...unde prepar mancarea.
Manuela Rășină, administrator
Cititi dispozitiile art 1035 si urm din CPC si o sa va lamuriti ca singura varianta legala este evacuarea prin procedura prevazuta la art respective.t
Uffff si eu care ma gandeam ca pot obtine o evacuare de urgenta tinand cont de faptul ca nu pot beneficia de folosinta unor incaperi care imi pot asigura satisfacerea nevoilor de zi cu zi.
Daca obtineti evacuarea, aceea nu mai este o masura provizorie specifica ordonantei. Colegul v a indicat singura cale de urmat in care sa aveti sanse de reusita.
Pai si nu e mai bine sa apelez la procedura dr. comun ca sa pot introduce cererea de ordonanta ? caci pe proc. speciala nu pot introd cerere de op .

Atunci masura provizorie va fi intemeiata pt. ca procedura este pe dr. comun. ....nu stiu incerc si eu variante rapide.

Trebuie sa urmati procedura de evacuare prevazuta de art.1040-1045 NCPC,.Cererea de evacuare se judeca de urgenta,in camera de consiliu[Art.1042(2)NCPC]