avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 560 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Refuzul partenerului de a parasi locuinta
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Refuzul partenerului de a parasi locuinta

Buna ziua,

Va rog sa ma sfatuiti cum sa procedez in urmatoarea problema: in luna decembrie 2016 am luat decizia de a ma desparti de partenerul actual dupa o relatie de 7 ani , nefiind casatoriti. M-a rugat sa il las sa locuiasca in casa, proprietatea parintilor mei, pana la sfarsitul lunii ianuarie.
S-a folosit de niste pretexte si nici pana in momentul de fata nu a parasit locuinta.
Am incercat cu rugaminti, vorba buna, nimic nu functioneaza, spunandu-mi ca pleaca cand vrea el nu cand vreau eu. Am incercat din rasputeri sa evit situatii neplacute, schimbat yala etc., dar vad ca nu imi lasa alte variante.
Mentionez ca are buletinul pe adresa unde locuim acum.
I -am dat un ultimatum ca pana pe 15 august sa plece din casa,. Evident, nu il intereseaza ceea ce vorbesc.
In aceste conditii, va rog sa imi spuneti cum pot sa procedez, legal, pentru a-l determina sa paraseasca apartamentul.

Multumesc,
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Puteti proceda la evacuarea acestuia prin intermediul instantei de judecata.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Procedati la evacuare conf.art.1039-1045 NCPC, daca nu va descurcati apelati la un avocat.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
danpopescu2011 a scris:

Procedati la evacuare conf.art.1039-1045 NCPC, daca nu va descurcati apelati la un avocat.


Da, dar trebuie facuta in prealabil o somatie cu termen de 5 zile dela primire care sa-i fie adusa la cunostinta, daca nu ma insel.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu trebuie nici o somație în acest stadiu. Doar ia-ți dat un termen destul de rezonabil până în 15 august. Poate aveți noroc să plece până atunci.
Ultima modificare: Joi, 27 Iulie 2017
Dapix, utilizator
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
ART. 1039
Notificarea ocupantului
Atunci când proprietarul unui imobil doreşte să îl evacueze pe ocupantul acestuia, după ce dreptul de a ocupa imobilul a încetat, proprietarul va notifica în scris ocupantul, punându-i în vedere să elibereze imobilul pe care îl ocupă fără niciun drept, în termen de 5 zile de la comunicarea notificării.

Alte discuții în legătură

Contract vanzare cumparare nicole1987 nicole1987 Buna ziua, am si eu o problema si vreau sa ma lamuriti daca se poate am cumparat un apartament contractul de vanzare - cumparare s-a facut la notar dar in ... (vezi toată discuția)
Divorțată- evacuare fost sot Mihaela Gherghin Mihaela Gherghin Casa este a mea cumpărată inainte de căsătorie iar la divorț copiii o fetița și un băiată mi-au fost încredințați mie la locuința mea iar soțul ... (vezi toată discuția)
Am moștenit o casă de la bunicul meu dar nu pot intra în posesie din cauză că acolo au fost tolerați niște oameni ai străzii ale strazii. este admisibilă o ordonanță de evacuare? Stanescu77 Stanescu77 Salutare, Am mostenit o casa de la bunicul meu si nu pot intra in posesie din cauza ca bunicul a tolerat niste persoane ale strazii,care au fost invatate de ... (vezi toată discuția)