Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Refuzul partenerului de a parasi locuinta
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Refuzul partenerului de a parasi locuinta

Buna ziua,

Va rog sa ma sfatuiti cum sa procedez in urmatoarea problema: in luna decembrie 2016 am luat decizia de a ma desparti de partenerul actual dupa o relatie de 7 ani , nefiind casatoriti. M-a rugat sa il las sa locuiasca in casa, proprietatea parintilor mei, pana la sfarsitul lunii ianuarie.
S-a folosit de niste pretexte si nici pana in momentul de fata nu a parasit locuinta.
Am incercat cu rugaminti, vorba buna, nimic nu functioneaza, spunandu-mi ca pleaca cand vrea el nu cand vreau eu. Am incercat din rasputeri sa evit situatii neplacute, schimbat yala etc., dar vad ca nu imi lasa alte variante.
Mentionez ca are buletinul pe adresa unde locuim acum.
I -am dat un ultimatum ca pana pe 15 august sa plece din casa,. Evident, nu il intereseaza ceea ce vorbesc.
In aceste conditii, va rog sa imi spuneti cum pot sa procedez, legal, pentru a-l determina sa paraseasca apartamentul.

Multumesc,
Puteti proceda la evacuarea acestuia prin intermediul instantei de judecata.
Procedati la evacuare conf.art.1039-1045 NCPC, daca nu va descurcati apelati la un avocat.
danpopescu2011 a scris:

Procedati la evacuare conf.art.1039-1045 NCPC, daca nu va descurcati apelati la un avocat.

Da, dar trebuie facuta in prealabil o somatie cu termen de 5 zile dela primire care sa-i fie adusa la cunostinta, daca nu ma insel.
Nu trebuie nici o somație în acest stadiu. Doar ia-ți dat un termen destul de rezonabil până în 15 august. Poate aveți noroc să plece până atunci.
Dapix, utilizator
ART. 1039
Notificarea ocupantului
Atunci când proprietarul unui imobil doreşte să îl evacueze pe ocupantul acestuia, după ce dreptul de a ocupa imobilul a încetat, proprietarul va notifica în scris ocupantul, punându-i în vedere să elibereze imobilul pe care îl ocupă fără niciun drept, în termen de 5 zile de la comunicarea notificării.