Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divorțată- evacuare fost sot
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divorțată- evacuare fost sot

Casa este a mea cumpărată inainte de căsătorie iar la divorț copiii o fetița și un băiată mi-au fost încredințați mie la locuința mea iar soțul nu vrea sa părăsească locuința el fiind f agresiv este o situație dificilă ce trebuie să fac ca să râmăn in casa mea liniștită cu copiii?
Buna seara
Va trebui sa formulati o plangere in instanta solicitand pronuntarea unei sentinte care sa dispuna evacuarea lui.
Nu o respecta atunci solicitati ajutorul unui executor si, ulterior, politiei
Formulati atunci si o plangere penala impotriva lui.
Solicitati si un ordin de protectie.
Daca va este greu sau nu aveti toate cunostintele de drept necesare atunci angajati un avocat.
Formulati o actiune in evacuare pe procedura speciala.
In acest mod aveti posibilitatea obtinerii unei hotarari de evacuare a fostului sot in mod rapid si care este executorie din ziua pronuntarii.
Inainte de promovarea actiunii respectati procedura prealabila a notificarii cu termen de 5 zile de la comunicare, dovada de care veti avea nevoie pentru promovarea actiunii,
Daca doriti sa va angajati avocat, taxa de timbru si onorariul avocatului vor constitui cheltuieli de judecata pe care le puteti obtine prin hotararea ce se va pronunta.

Art. 1038 c.proc.civ.
Notificarea ocupantului

Atunci când proprietarul unui imobil doreşte să îl evacueze pe ocupantul acestuia, după ce dreptul de a ocupa imobilul a încetat, proprietarul va notifica în scris ocupantul, punându-i în vedere să elibereze imobilul pe care îl ocupă fără niciun drept, în termen de 5 zile de la comunicarea notificării.

Art. 1040 c.proc.civ.
Sesizarea instanţei
Dacă locatarul sau ocupantul notificat în condiţiile prezentului titlu refuză să evacueze imobilul ori dacă locatarul a renunţat la dreptul său de a fi notificat şi a pierdut, din orice motive, dreptul de a folosi imobilul, locatorul sau proprietarul va solicita instanţei să dispună, prin hotărâre executorie, evacuarea imediată a locatarului sau ocupantului din imobil, pentru lipsă de titlu.