avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 396 soluții astăzi
Forum Activitate

Activitate

Ideea este ca anul trecut am cumparat apartamentul si nu am primit nimic pe 2013.Ce sanctiuni ar fi daca puteti sa-mi spuneti va rog.
Am o intrebare,daca inchiriez luna aceasta un apartament dar nu am posibilitatea sa depun declaratia in termen de 30 de zile ce sanciuni as putea sa sufar?mentionez ca sunt plecat in strainatate si nici nu am cum sa'mi fac cont la ANAF deoarece nu am acea scrisoare de la ei.
Am o intrebare,daca inchiriez luna aceasta un apartament dar nu am posibilitatea sa depun declaratia in termen de 30 de zile ce sanciuni as putea sa sufar?mentionez ca sunt plecat in strainatate si nici nu am cum sa'mi fac cont la ANAF deoarece nu am acea scrisoare de la ei.
Discuție Intrebare
Buna ziua,doresc sa inchiriez un apartament ,proprietate personala,mentionez ca nu am mutatie inca pe adresa respectiva iar inchirierea se va face prin intermediul procurei tatalui meu,eu fiind plecat din tara.Ce documente imi trebuie mai exact.
Va multumesc frumos pentru informatii.Mi-ati fost de mare ajutor.O zi bună sa aveti.
Poate nu m-am exprimat corect.Valoarea creditului dansului este undeva la 47.000 de franci elvețieni.Am hotarat sa plătesc întreaga sumă intr-o singura transa prin transfer bancar.In 2 zile va veni scrisoarea de la București prin care vom putea demara procedurile pe mai departe.Exista vreun risc sa plătesc aceasta suma chiar dacă întâi semnez un contract de vanzare cumpărare iar dupa aceea virez banii in contul respectivului.Iar banca cum am mai spus mi-a comunicat ca radierea nu o pot face doar daca proprietarul cere acest lucru.Nu as dori sa plec din tara si sa nu rezolv toate actele pentru a intra în posesia imobilului.
Multumesc pentru raspuns.Cei de la banca mi-au comunicat faptul ca de la cel care voi cumpara apartamentul va trebui să facă o cerere la banca pentru radierea ipotecii,ca numai cu acordul lui se poate face aceasta radierea.Daca el nu va dori sa faca asta (poate sunt eu mai pesimist) Ce se va întâmpla?
Buna seara,doresc achiziționarea unui apartament care este ipotecar in franci elvetieni.Am hotarat cu proprietarul sa achit întreaga sumă si am demarat procedurile la banca unde are el creditul (Raifeissen ).La ce riscuri ma expun mai exact?,am fost la un notar iar acesta m'a asigurat că nu ar fi nicio problemă.Mentionez faptul că voi pleca din tara in 2 săpt unde si lucrez.Cat timp va dura întreaga procedura cu tot cu radierea imobilului?Cei de la banca mi-au zis ca in maxim o saptamana vom rezolva cu totul.Va multumesc.
Răspuns la discuția SFAT RIDICARE IPOTECA
Buna seara,doresc achiziționarea unui apartament care este ipotecar in franci elvetieni.Am hotarat cu proprietarul sa achit întreaga sumă si am demarat procedurile la banca unde are el creditul (Raifeissen ).La ce riscuri ma expun mai exact?,am fost la un notar iar acesta m'a asigurat că nu ar fi nicio problemă.Mentionez faptul că voi pleca din tara in 2 săpt unde si lucrez.Cat timp va dura întreaga procedura cu tot cu radierea imobilului?Cei de la banca mi-au zis ca in maxim o saptamana vom rezolva cu totul.Va multumesc.

crystyn37 a scris:

Multumesc pentru sfat.Scuze intarzierea