avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 895 soluții astăzi
Forum Activitate damian10

Activitate damian10

Sunt asociat unic la SRL

1)*Ce acte trebuie sa prezint la control Polițistilor, când trebuie să trec dintr-o localitate în alta.
Nu am salariați pana în prezent,

Execut zugrăveli apartamente.

2) * Pot sa execut aceste lucrări în apartamente, în perioada stării de alerta?
Sunt asociat unic la SRL.
1 ) * Ce acte trebuie sa prezint, polițiștiilor când, trebuie sa trec dintr-o localitate în alta?
Nu am salariați. pana în prezent am doar contabil fără contract de munca. (ma ajuta voluntar) .

2) * Execut zugrăveli apartamente.
Voi putea executa aceste lucrări în perioada stării de alerta?
Mulțumes anticipat pentru răspunsuri!
Antreprenor (cu srl) sunt acoperit dacă execut lucrări de amenajări interioare, ca persoana fizica.?
Spre exemplu,.. Clientul nu accepta sa facă lucrarea pe firma pentru ca este mai scump si prefera să încheie o convenție civila. În acest caz ce obligații mai am eu față de stat?
Pentru zugravirea casei, pot apela la persoane neautorizate? La o eventuala reclamație sau control cine încalcă legea și care este riscul?
Intre doua persoane fizice (niciuna autorizata) CE fel de contracte, convenții se pot încheia? Exista tipizate?!!!
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Contractele de prestări servicii intre doua persoane fizice (neautorizate) sunt tipizate sau trebuiesc editate(pentru ca nu exista)...?

Anda Năstase a scris:

Bună seara,

Se poate încheia un Contract de Prestări Servicii.

Numai bine.

Sa înțeleg ca intre doua persoane fizice nu se poate încheia un contract civil de Prestări Servicii...
Ce fel de contact se poate încheia, pentru desfășurarea unei activități cu caracter ocazional, la care prestatorul... persoana fizica, încasează bani de la client care este tot persoana fizica?

george-neagu a scris:

Persoana care face prestarea de serviciu trebuie sa fie inregistrata ca pfa la registrul comertului, va da factura beneficiarulu, va declara venitul incasat la stat si va plati impozitul pe venit si, daca venitul net anual este peste un plafon de 22800 lei, si contributii la sanatate si pensie.

În urma încheierii unui contract de prestări servicii intre doua persoane fizice, ce contribuții se rețin /se plătesc (impozit pe venit, CAS, etc) și care din parti trebuie să-l plătească
Pentru executarea unor lucrări si/sau servicii ocazionale (ex. amenajări interioare, peisagistice etc) , intre doua persoane fizice... Ce fel de contracte se pot încheia?
1. - convenție civila
2. - contract de prestări servicii
3. - contract civil
4. - contract de furnizare
În acesta speță impozitul este cu stopaj la sursa (reținere la sursa). SRL retine impozitul pe venit?.... sau poate fi plătit și de persoana fizica (simpla) neautorizata?