avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 157 soluții astăzi
Forum Activitate Andrei384

Activitate Andrei384

Buna seara!
Va rog sa imi spuneti cum ar fi cel mai bine de procedat in situatia urmatoare:
Am comandat online un telefon pe site-ul quickmobile.ro, fara a verifica recenziile cumparatorilor.
Am platit cu cardul de rate fara dobanda.
Coletul este preluat de curier si se afla in expediere.
Dupa citirea recenziilor despre aceasta firma, nu mai doresc produsul si vreau sa imi recuperez banii.
Ar fi mai bine sa refuz din start primirea coletului si sa sesizez firma prin formular retur sau sa receptionez coletul si sa completez formularul ulterior?
Intreb pentru ca multi clienti se plang ca li s-a refuzat returul sau li s-au retinut bani pentru deteriorare produs/ambalaj desi doar au desfacut cutia.Eu as vrea ca totul sa ramana intact si in acelasi timp sa scurtez timpul de retur.

Multumesc!
Va multumesc pentru raspunsuri!
Buna ziua!

Apelez la bunavointa dvs. pentru o parere si un sfat legat de urmatoarea situatie:

O doamna diagnosticata cu depresie psihotica - sub tratament permanent - isi creste singura fiul de 15 ani. (este divortata de aproximativ 12 ani).
Din cauza crizelor de plans (asociate si cu zgomot - tipete, trantit de obiecte) a primit o reclamatie din partea vecinilor la politia locala.
Acestia din urma au vizitat-o si au observat dezordine in apartament, prin urmare au sesizat protectia copilului si D.A.S.
Acestia din urma au recomandat in prima faza psihoterapie, iar ulterior control psihiatric pentru ambii, mama si fiu.
In urma ultimelor evenimente, baiatul s-a refugiat in totalitate in lumea jocurilor pe calculator, refuzand sa se mai duca la scoala in ultimele 3 luni.
Acum, se pare ca D.A.S. va dispune decaderea din drepturile parintesti a mamei si institutionalizarea copilului intr-o unitate medicala de specialitate (un soi de dezintoxicare).

Intrebare:
1. Poate fi mama decazuta din drepturile parintesti din cauza ca, bolnava fiind nu a reusit sa il determine pe baiat sa isi reia scoala?
2. Poate tatal sa refuze incredintarea copilului ? (a motivat la D.A.S. ca lucreaza 10 ore pe zi si nu poate avea grija de el)
3. Exista vreo sansa pentru bunici de a primi tutela asupra nepotului?

Va multumesc si imi cer scuze pentru textul lung.
O intreprindere individuala are activitatea suspendata din 2019.Mai multe forumuri si documentatii contabile spun ca pe perioada suspendarii nu se depun declaratiile unice.Functionarul ANAF imi spune contrariul.
1. Cum se procedeaza corect?
2. Ce se intampla daca depun acum (pe 0) cele 2 declaratii aferente 2019 si 2020 ?
3. Sunt pasibil de amenda pentru nedepunerea la timp a declaratiilor?

Multumesc!
Multumesc!

Va multumesc.Asta e intrebarea pe care mi-am pus-o si eu, care e scopul.Ma gandesc ca impartirea cheltuielilor de judecata ar fi un motiv.Oricum, vom face acea intampinare.
Buna ziua!
Vom fi citati intr-un proces de dezbatere a succesiunii (nu avem dreptul conform legii la mostenire-suntem copii de var decedat inaintea defunctului in cauza)
Procesul a fost deschis de una din rudele cu drept la mostenire si a facut rost de adresa noastra.
Ce se intampla daca refuzam sa ne prezentam in instanta?
Va multumesc!
Răspuns la discuția Conditii garantie autovehicul
Va multumesc pentru raspuns.Toate constatarile au fost facute la dealeri, intrucat masina este in garantie.Cand spun "aceasta plata va atrage alte defecte" ma refer exact la faptul ca nedescoperind cauza, dauna cauzata de o functionare incorecta va fi mai mare.Problema mea este tendinta lor de a evita garantia si de a inputa clientului dauna.
Buna seara!
Va supun atentiei o problema legata conditiile de garantie la o masina noua (8000 km parcursi). Nu are rost sa intru in detalii tehnice avansate.
Pe scurt:
M-am prezentat la service cu o problema legata de functionarea filtrului de particule (nu se regenereaza automat).
Mi s-a propus operatia de regenerare fortata pe care mi s-a cerut sa o platesc intrucat ei considera ca functionarea defectuoasa este cauzata de "exploatarea incorecta a masinii", conditie stipulata in certificatul de garantie, afirmatie care este falsa. Mai mult sunt convins ca problema are o alta cauza, iar efectuarea acestei plati va atrage alte defecte mai tarziu. Al doilea service consultat s-a apucat sa caute in cartea tehnica manifestarile masinii si au ridicat din umeri in privinta cauzei. Am programare la un al treilea service saptamana viitoare. Intrebarea este: cum pot sa le demonstrez/conving ca totul este o problema de garantie,? Pentru ca acea conditie cu exploatarea incorecta nu poate fi dovedita nici de mine nici de ei, iar senzatia mea este ca mergand pe solutia lor se va ajunge la inlocuirea acestui filtru (pe care mi-l vor inputa pe aceleasi considerente) care este foarte scump. In concluzie, nu mi se pare normal sa platesc un viciu al unei masini abia scoasa pe poarta showroom-ului.
Va multumesc pentru rabdare si anticipat pentru raspunsuri!
Povestea continua in felul urmator:
Unul dintre verii cu drept de mostenire a deschis actiune in instanta pentru a finaliza aceasta succesiune, angajandu-si in acest sens un avocat.Au fost citati inca doi veri cu drept de mostenire, care la randul lor si-au angajat un avocat.Acesta din urma nu intelege ca noi nu avem dreptul la mostenire(in virtutea a ceea ce s-a discutat mai sus) si ne solicita copii de pe acte, zice dumneaei pentru a fi citati.Ba chiar recurge si la amenintari in caz ca refuzam sa i le dam. Avem vreo obligatie in a da actele?Are rost sa pierdem timpul prin tribunale daca tot nu avem nici un drept?
Inca o data, cu multumiri, apelez la bunavointa dvs.