avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 602 soluții astăzi
Forum Activitate Dany1803

Activitate Dany1803

Buna ziua,sunt in concediu de risc maternal de 1 luna de zile,am lucrat la o firma pe salariu minim pe economie!As vrea sa știu cum se calculează riscul maternal deoarece angajatorul nu mi a plătit decât 800 lei!Si nuci cei de la asigurări nici la Itm nu îmi spun nimic!Am cunoștințe care îmi spun ca sunt plătită prea puțin!Va multumesc!
Buna ziua!Noi am avut nunta in luna mai a acestui an,iar fotograful nu ne mai raspunde la telefon și nu ne-a predat materialul foto-video!Intrebarea este dacă noi am avut contractul semnat înainte de pandemie mai putem sa-l dam in judecată?Pe contract scrie ca are o valabilitate de 400 de zile și noi nu am mai făcut alt contract din 2019 pentru ca am avut încredere!
Buna ziua dacă cineva îmi lasă mesaje cu Conotații sexuale scrise pe mașina la locul de munca poate fi o fapta de hartuire?Si dacă se poate pedepsi dacă depun plângere penală?Va multumesc!
Răspuns la discuția Concediu neplatit
Buna ziua dacă după terminarea ccc nu ma întorc la munca angajatorul îmi poate încheia contractul de munca?Si dacă da care este perioada maxima?Exista și posibilitatea sa îmi lase contractul suspendat in continuare și sa nu ma pot angaja in alta parte?Va multumesc
Răspuns la discuția Concediu neplatit
Buna ziua am castigat procesul impotriva angajatorului cu privire la neplata concediului prenatal.Acum firma este in reorganizare mai exista sansa sa imi pot recupera in vreun fel banii de la ei?Va multumesc
Răspuns la discuția Concediu neplatit
Chiar daca acesti bani sunt proveniti de la stat si se presupune ca angajatorul e obligat sa ii plateasca?
Buna ziua va rog sa imi spuneti ce sanse am sa castig un proces daca dau in judecata angajatoul pentru neplata concediului pre si postnatal?
Răspuns la discuția Indemnizatie crestere copil
Multumesc frumos
Răspuns la discuția Indemnizatie crestere copil
Chiar daca depun decizia de suspendare a contractului de munca si adeverinta completata de ei cu perioada in care se presupune ca am primit banii pe prenatal?Vreau sa fiu sigura ca dupa depunerea dosarului voi putea actiona in instanta
Buna ziua daca depun dosarul pentru indemnizatia de crestere a copilului mai pot da in judecata angajatorul pentru neplata concediului pre si postnatal?Sau odata cu depunerea dosarului e ca si cum as recunoaste ca am primit banii?Va multumesc