avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 956 soluții astăzi
Forum Activitate EmanuelPop

Activitate EmanuelPop

Buna ziua,
Recent am primit prima factura pentru reclame Facebook de la Facebook Irlanda. Factura vine de la Facebook fara TVA firma mea fiind si ea platitoare TVA.

In contabilitate ea trebuie inregistrata ca
a) achizitii intracomunitare de servicii
b) achizitii intracomunitare de servicii scutite
c) achizitii intracomunitare de servicii neimpozabile?

Multumesc
Buna ziua,

Daca un SRL detine conturin in banca in USD si EUR

Care este procedura contabila daca se schimba prin banca din contul USD direct in EUR o suma de bani (fara a se trecere prin RON).

Exista avantaje sau dezavantaje fata de a trece in RON?

Multumesc
Buna ziua,

Daca in 2018 am incasat dividende pe 2017 si 2018 (la inchidere firma) trebuie depusa declaratia unica pana la 15Iulie 2018?

Daca da pot completa decat categoria CASS cu venit estimat 12*1900 indiferent de valoarea dividendelor?

Multumesc
Răspuns la discuția Primii pasi PFA (070 si altele)
Am fost astazi la Anaf unde am aflat de la informatii ca 070 nu se depune dupa infiintare PFA decat daca sunt modificari cum ar fi devenire platitor TVA. Nu gasesc insa informatii care sa suporte ce a zis doamna de la informatii.

Sa evit depunerea in aceste conditii?

george-neagu a scris:

Nu bifati nimic ce tine de salariati . Nimic in afara celor doua, declaratia unica si formularul 070. Declaratia unica o depuneti acum si la primavara pana pe 15 martie cand va fi si termenul final de plata.

Buna ziua,

Am infiintat un PFA platitor impozit pe norma si fara angajati

1) In formularul 070 daca PFAul nu va avea angajati trebuie sa bifez obligatoriu ceva la "Perioada Fiscala" pentru "Impozit pe venituri din salarii si asimilate salariilor"?

2) Tot in 070 daca bifez trimestrial inseamna ca voi avea de depus ceva trimestrial chiar daca nu am angajati?

3) Pe langa declaratia unica si 070 mai trebuie depus ceva dupa infiintare PFA ca sa pot incepe sa tai facturi?

Multumesc
Buna ziua,
Vreau sa infiintez un PFA pentru a oferi servicii IT care vreau sa il incadrez ca platitor norma de venit insa tot anul acesta (2018) am incasat si venituri din inchirierea unui imobil.

Pot fi impozitat ca norma de venit pt activitatile de IT ale PFAului si impozit 10% pe valoarea incasata din chirie?

Am citit ca pentru 2 activitati sunt situatii in care fie se cumuleaza norme de venit fie sunt obligat sa trec la sistem real de impozitare insa nu stiu daca se aplica cand PFAul are 2 activitati sau daca Chiriile + PFAul se considera impreuna ca fiind 2 activitati.

Multumesc
Am un SRL pt care am depus dosarul de transformare in platitor TVA datorita depasirii pragului.

Doua Intrebari:
1) pentru achizitii intracomunitare, mai este necesara orice inscriere cum ar fi 091? Sau odata ce devii platitor TVA prag automat poti face achizitii UE fara TVA?
2) codul VAT oferit clientilor din UE pentru facturi va fi RO+CUI-ul firmei sau voi primi alt cod?

Multumesc