avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 814 soluții astăzi
Forum Activitate liviu_np

Activitate liviu_np

Discuție Socru decedat
Buna seara,
Socrul meu a decedat in urma cu o saptamana. Apartamentul, situat in Bucuresti, este nelocuit, soacra mea locuind acum in alt oras, probabil pe termen nelimitat, la fiica dansei din prima casatorie.
Socrul meu are din prima lui casatorie, doi copii. Fiul, domiciliat in provincie, imediat dupa decesul tatalui sau, a intervenit pe langa soacra mea sa il lase pe fiul sau sa se mute in apartamentul socrilor mei deoarece este proaspat student in Bucuresti. Acest lucru nu mi se pare normal mai ales ca nu a discutat aceasta problema cu sora lui (sotia mea) si a pus-o deja in fata faptului implinit. Poate ca as fi dorit si eu sa las pe cineva sa stea in apartament, cu bani sau fara bani.
Ce as putea face eu in acest caz?

Mentionez ca nu ma intereseaza in mod expres mostenirea, cat ma deranjeaza atitudinea cumnatului meu.

Multumesc
Răspuns la discuția Lipsa autorizatie de constructie
In acest caz trebuie sa fac o cerere la primarie pentru acel PV de evidentiere a constructiei?? Ce taxe trebuie platite?
Salut!
Este vorba despre o constructie care a fost ridicata fara autorizatie de construire, dar cu acordul tacit (verbal) al reprezentantilor de la biroul de resort al primariei.
Dupa finalizare s-a platit o amenda pentru lipsa autorizatiei. Constructia s-a finalizat acum 7 ani, de atunci pana acum platindu-se la primarie, anual, impozitul pe cladire si toate celelalte aferente.

Poate primaria sau orice alta institutie abilitata sa ceara demolarea dupa atata timp?
Se poate cere autorizatie de constructie acum, dupa 7 ani pentru a intra in legalitate?

Multumesc
Răspuns la discuția Teren concesionat
Te rog, tine-ma la curent pentru ca as vrea sa particip si eu la proces. Cu cat suntem mai multi, cu atat mai bine.
Răspuns la discuția Teren concesionat
@Dan2010, inainte ca onorata primarie a orasului Pantelimon sa ascunda publicului hotararea nr 26 din 22.09.2003 am reusit sa fac o copie.
Hotararea ce numarul 26 din 22.09.2003 se refera la alocarea sumei de 215.000.000 lei din bugetul locat pe anul 2003 pentru cheltuielile privind organizarea si desfasurarea referendumului local din data de 05.10.2003, in vederea trecerii de la statutul de comuna la statutul de oras.

Acum nu stiu ce prevede hotararea cu ACELASI numar 26 dar din data de 30.10.2003 care apare le punctul III litera a. din contractul de concesiune

Ce-i drept, exista Hotararea 27 din data de 30.10.2003 care specifica ca redeventa este stabilita PE AN, dar intr-un contract de cateva randuri 2 greseli GRAVE de redactare este inadmisibil.

In situatia asta sunt zeci poate sute de contracte. Si nu sunt incheiate de o luna-doua si abia acum s-au sesizat. Sunt incheiate din 2004.
Răspuns la discuția Teren concesionat
Instanta ar putea sa dea castig de cauza Primariei datorita H.C.L -ului la care face referire contractul de concesiune in care se pare ca este stipulat 1$/mp/an[/b]???
Am cerut juristului de la primarie o copie a acelei Hotarari ca sa o studiez acasa si dumnealui m-a trimis sa fac o cerere adresata primarului pentru eliberarea copiei.
Va salut!
Stau in orasul Pantelimon, la 2 km de Bucuresti.
Am urmatoarea problema:

Terenul pe care mi-am construit casa este concesionat de catre primarie pe o perioada de 49 de ani cu drept de preemtiune. Acest contract a fost incheiat in septembrie 2004. In contractul de concesiune se specifica faptul ca: "Conform H.C.L. Pantelimon nr 26 / 30.10.2003 s-a stabilit valoarea de concesiune la 1$/mp, care se va plati pe perioada prevazuta la pct II (49 de ani) din prezentul contract".

Am fost chemat la primarie si mi-au spus ca am de plata suma de 1419$ reprezentand titlu de redeventa pentru concesiune pentru ultimii 3 ani. Din 2004 pana in prezent am platit impozitul pe constructie, impozitul auto si redeventa conform contractului de concesiune, adica 473$/49 ani.
La intrebarea mea referitoare la suma de 1419$, mi-au spus ca in contract a fost o greseala de redactare si ca de fapt eu ar trebui sa platesc redeventa de 473$/an.

Ce pot face in acest caz? Daca in momentul incheierii contractului vedeam specificat 1$/mp/an si NU 1$/mp asa cum scrie clar in contract, la o simpla socoteala vedeam ca redeventa terenului ar fi fost de 473 (1$/mp) x 49 de ani = 23.177 $, cu muuuult peste valoare de piata din acel moment si nu m-as mai bagat sa investesc si sa construiesc o casa.

Alta:
La capitolul VII referitor la Renuntare; Reziliere se spune: "De comun acord, partile pot rezilia prezentul contract inainte de expirarea lui, iar prin nerespectarea clauzelor contractuale de catre concesionar, acesta se reziliaza de plin drept, fara punere in intarziere sau judecata." Din asta pot intelege ca eu nu am niciun drept de a actiona in judecata proprietarul terenului?

Contractul are viza consilierului juridic, semnatura primarulu si stampila primariei.

PS Nu sunt singurul in aceasta situatie. Totusi sunt multi care s-au pripit si, la indicatia juristului dupa amenintari cu amenzi usturatoare, au facut o cerere de reziliere a contractului in schimbul cumpararii terenului concesionat, dar fara a cunoaste pretul de vanzare per metru patrat care normal ar trebui comunicat de primarie.
Da, si la firma la care lucrez, se intampla acelasi lucru. Foatre multe demisii fortate. Este simplu pentru angajator. "Nu-ti dai demisia, te tau afara disciplinar - motivul?, inventez eu unul"
Daca ar fi vreun motiv, vreun rebut in procesul tehnologic, nu ar trebui sa primesc, la data cand s-a produs sau s-a descoperit, o instiintare de penalizare sau avertisment? Nu ar trebui sa fie semnatura mea pe acel document, ca am luat la cunostinta despre paguba produsa societatii?
Recent, o colega a reusit sa smulga "somajul" cu o declaratie prin care spune ca renunta la drepturile ce i se cuvin, adica cele 10 salarii compensatorii stipulate in contractul colectiv de munca.
Deocamdata nu ma aflu in situatia asta, dar pe viitor nu se stie.
Credeti ca as avea castig de cauza in eventualitatea unui proces?
Mutumesc pentru rabdarea citirii mesajului si sarbatorile ce se apropie sa fie fericite pentru toata lumea.
Răspuns la discuția Pensie alimentara !
Buna ziua,
Sunt un tata platitor de pensie alimentara, pentru un copil dintr-o casatorie anterioara. Cu actuala sotie, in luna august anul trecut am mai facut un copil. Din octombrie anul trecut pana in octombrie anul acesta, eu am stat acasa, beneficiind de ajutorul de stat, acela de 600 Ron/luna. In timpul in care am stat acasa, nu am mai platit copilului pensie alimentara, neavand salariu (l-am mai "ajutat" totusi cu cate ceva pentru scoala, un adidas etc). Fosta sotie ma ameninta cu parchetul si cu inchisoarea sa-i dau banii pentru perioada respectiva.
Intrebarea mea este daca eram obligat sa-i dau pensie din ajutorul de 600 Ron/luna dat de stat pentru cresterea copilului?
Va multumesc anticipat


Chiar nu gasesc pe nimeni care sa-mi poata da un raspuns?????????
Sau poate sunt o persoana non grata deoarece sunt un tata care pun aceasta intrebare????
Dupa cate vad, pe topicul actual sunt numai mamici cu probleme. Barbatii cu probleme nu au ce cauta aici?
Răspuns la discuția Pensie alimentara !
Buna ziua,
Sunt un tata platitor de pensie alimentara, pentru un copil dintr-o casatorie anterioara. Cu actuala sotie, in luna august anul trecut am mai facut un copil. Din octombrie anul trecut pana in octombrie anul acesta, eu am stat acasa, beneficiind de ajutorul de stat, acela de 600 Ron/luna. In timpul in care am stat acasa, nu am mai platit copilului pensie alimentara, neavand salariu (l-am mai "ajutat" totusi cu cate ceva pentru scoala, un adidas etc). Fosta sotie ma ameninta cu parchetul si cu inchisoarea sa-i dau banii pentru perioada respectiva.
Intrebarea mea este daca eram obligat sa-i dau pensie din ajutorul de 600 Ron/luna dat de stat pentru cresterea copilului?
Va multumesc anticipat