avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 892 soluții astăzi
Forum Activitate radumur

Activitate radumur

Buna ziua,
sotia mea trebuie sa nasca din clipa in clipa. Momentan ea este in concediu (cele 126 zile calendaristice care le are mama inainte si dupa nastere). In 19.05.2018 i se termina concediu si vreau sa depun eu actele pentru CCC. Imi puteti raspunde va rog frumos la urmatoarele intrebari:
1) Cand trebuie sa-mi anunt angajatorul ca doresc sa intru in CCC (exista un termen?)
2) Pot intra in CCC imediat dupa ce naste sotia, inainte sa i se termine ei concediul?
3)Trebuie sa intru de la inceput de luna sau pot intra in orice zi din luna in CCC ( adica trebuie sa intru cu data de 1 sau se poate cu orice data); in cazul in care intru de la mijlocul lunii cum mi se va calcula indemnizatia avand in vedere ca ultima luna ar fi incompleta?
Va multumesc anticipat.
Răspuns la discuția Concediu paternal
Sotia mea este momentan in concediu prenatal. Dupa ce naste si trece concediu de lauzie (post natal, cel obligatoriu de minim 46 de zile dipa nastere, etc nu stiu cum se mai numeste) eu doresc sa intru in concediu pentru cresterea copilului timp de 2 ani.
1. Cu cat timp inainte trebuie sa anunt angajatorul? Este vreo lege la un termen minim?
2. Cand pot sa intru in concediu? Sotia mea naste la sfarsitul lui martie si are concediu pana in 19.05.2018 dupa care ori se intoarce la lucru ori demisioneaza. Pot sa intru in concediu imediat ce se naste copilul sau trebuie sa astept sa termine ea concediu de lauzie?
Multumesc.
Sotia mea trebuie sa nasca la sfarsitul lunii martie. Cu cat timp inainte trebuie sa anunt angajatorul ca intru in concediu paternal? Pot intra in concediu imediat dupa ce naste sau trebuie sa astept sa i se termine ei concediu de lauzie?
Va multumesc.
Răspuns la discuția Valoare indemnizatie
Va multumesc
Răspuns la discuția Valoare indemnizatie
Indemnizatia pentru cresterea copilului pana la implinirea varstei de 2 ani
Conform legislatiei in vigoare imi poate spune cineva cum se calculeaza concediu paternal in 2018?
In 2017 se calcula 85% din venitul mediu net. Daca a ramas la fel puteti sa-mi spuneti intervalul de calcul pentru venitul mediu net (ultimele 12 luni, ultimele 6 luni, etc)? Lucrez de peste 2 ani.
Multumesc.
asta faceam acum :)
multumesc!
Buna ziua,

presupunand ca:
- vanzarea s-a efectuat intre persoane fizice cu domiciliul in acelasi oras
- vanzatorul are contractul de vanzare cumparare tipizat si stampilat (radierea fiscala s-a inregistrat)
- vanzatorul are copie dupa cartea masinii
- vanzatorul are copie dupa talonul masinii completat la rubrica "instrainat catre" cu datele cumparatorului si data la care s-a efectuat vanzarea
- vanzatorul are copie dupa CI a cumparatorului
Puteti sa ma ajutati cu un model de actiune?
Daca este un avocat binevoitor pe acest site care a avut o asemea cauza il rog sa ma ajute cu modelul actiunii.

Multumesc!
Buna ziua,

presupunand ca:
- vanzarea s-a efectuat intre persoane fizice cu domiciliul in acelasi oras
- vanzatorul are contractul de vanzare cumparare tipizat si stampilat (radierea fiscala s-a inregistrat)
- copie dupa cartea masinii
- copie dupa talonul masinii completat la rubrica "instrainat catre" cu datele cumparatorului si data la care s-a efectuat vanzarea
- copie dupa CI a cumparatorului
Puteti sa ma ajutati cu un model de actiune? (Sunt constient ca nu este ca o haina facuta de croitor pe masura mea, dar daca stiu ca port 42 dau comanda de o haina marimea 42; nu o sa-mi vina perfect dar va fi foarte aproape de cea perfecta; motivul: o haina marimea 42 costa 100 lei o haina pe comanda costa 1500lei).
Daca este un avocat binevoitor pe acest site care a avut o asemea cauza il rog sa ma ajute cu modelul actiunii.

Multumesc!

PS: este o vorba veche " Sa te fereasca D-zeu de doctori, popi si avocati" si se pare ca este adevarata (la popa trebuie platit fiecare cuvant pe care il scoate din gura, la avocat mai rau ,pe langa ce spune trebuie sa platesti si ce scrie si la doctor daca nu ii dai bani nu te vede, face abstractie de prezenta ta); imi vin in minte versurile de la o melodie "fa-te tata avocat"
Va multumesc.