avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 902 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters472176

Activitate ContSters472176

Din casatoria anterioara,am un baietel de aproape 12 ani. Actualul sot doreste sa il adopte, tatal biologic al baietelului fiind de acord. Ce demersuri putem face, si unde ? Daca tatal copilului este de acord mai platim ceva ? Multumesc
Discuție Buna ziua
Va intreb in numele mamei mele. Acum ceva timp,a girat pe cineva la banca,iar aceasta nu a mai platit. Bineanteles ca i s-a facut oprire pe pensie,mamei mele . Aceasta fiind foarte bolnava,avand si o varsta destul de inaintata,71 de ani,nu poate trai cu 600 de lei lunar,restul de 700 fiind opriti pentru banca celei care a girat-o. A reusit sa-i convinga sa-i mai dea din ei,insa nu toti. Ar putea face ceva in aceasta privinta ,chiar daca a semnat ca este solidara cu ei in momentul cand a semnat ? Sa se duca la Procuratura,sau cum ar putea proceda ? Multumesc anticipat
Si pana dezbatem succesiunea chiar nu se poate face nimic legal in aceasta privinta ? Nu avem posibilitati financiare momentan si din cate stiu este o procedura de durata
Va rog frumos sa ma sfatuiti cum sa procedez in urmatoarea situatie. Locuiesc impreuna cu sotul si cei doi copii intr-o casa ,in care locuieste si fratele sotului. Cumnatul impreuna cu soacra mea consuma zilnic bauturi alcoolice si aproape de fiecare data avem parte de incidente. Acum aproximativ trei saptamani a fost chemata si politia de doua ori ,deoarece li s-a interzis categoric familiei mele sa me viziteze. Ba mai mult de atat,fiul meu din prima casatorie a fost dat afara din curte si i-a interzis sa mai parcheze si masina in dreptul portii. Bineânteles ca atat cumnatul cat si soacra mea,nu au fost sanctionati. Li s-a spus doar ca nu este dezbatuta succesiunea dupa moartea socrului meu si ca atat cumnatul cat si sotul meu au drepturi egale. Si nici soacra mea nu are dreptul sa intervina aceasta locuind la alta adresa. Cum as putea proceda legal sau ce cod penal exista in asemenea circumstante sa pot ruga politia sa intervina dramatic caci altfel se va ajunge din ce in ce mai rau. Cumnatul a si amenintat in nenumarate randuri ca daca nu plecam,ne da foc. Imi este teama ,mai ales ca avem si doi copii minori , de 11 si respectiv 1 an. Multumesc anticipat
Răspuns la discuția Succesiune
Domnul Cornel Vasile imi cer scuze. Nu voi mai raspunde asa. Nu am stiut cum se procedeaza pentru a raspunde Domnului Avocat.
Răspuns la discuția Succesiune
Da s-au dezbatut iar aceste doua case despre care v-am spus au ramas pe numele tatalui meu

Av. Gabriel Klein Kiritescu a scris:

Buna ziua,
Va sfatuiesc sa va angajati avocat care sa stie ce si cum sa discute.
In fata instantei nu se discuta oricum ci dupa anumite tipicuri (se numesc procedura)
S-au dezbatut succesiunile de pe urma bunicilor si a fratelui decedat?

Răspuns la discuția Succesiune
Casa unde mama locuieste cu cei doi frati este ramasa dupa decesul bunicilor din partea tatalui meu. Iar casa in care locuiesc eu cu familia si celalalt frate este ramasa dupa decesul fratelui tatalui meu . Bineanteles ca am sa discut la judecatorie aceasta problema insanu pentru moment as dori cateva informatii in legatura cu situatia de fata ca sa fiu cat de cat pregatit.
Răspuns la discuția Succesiune
Va rog sa ma lamuriti ca nu inteleg. Daca se deschidea succesiunea nu urma ca fiecare sa avem ceva pe numele nostru ? Iar cu impartitul sumei la notar cu ceilalti frati nu cred ca va fi posibil ei nefiind de acord. Eu sunt cel mai mic si singurul din familie casatorit si cu copii. Pentru asta imi si doresc sa devin proprietar pe dreptul meu deoarece familia vrea sa ne dea afara, nu vor sa achitam impozitul la comun, mai nou am si mari divergente cu fratele cel mare alaturi de care impart casa,acesta aducand amenintari grave la adresa noastra. Sunt doua saptamani de cand am.chemat si politia pentru aplanarea conflictului. De asta as dori sa stiu exact ce anume trebuie sa platesc pentru ca am sa lupt singur si am de intretinut si familia.
Discuție Succesiune
Va rog sa ma ajutati cu un sfat in urmatoarea problema. Suntem 4 frati,dintre care 2 locuiesc cu mama intr-o casa , iar eu cu un alt frate in cealalta (adrese diferite) . Tatal nostru a decedat iar ambele case si terenuri figureaza in continuare pe numele lui. Eu as dori sa deschid succesiunea si sa devin proprietar pe ceea ce mi se cuvine. Insa de curand am aflat ca tatal meu nu a platit impozitul ani buni,acesta ajungand acum la valoarea de 10.000 lei noi pentru ambele case si terenuri. Daca eu vreau sa deschid succesiunea,trebuie sa suport plata in intregime sau doar partea care mi se cuvine ? Cum ma sfatuiti sa procedez ?? Multumesc anticipat
Da am depus si eu intampinare. Intr-adevar am cerut domiciliul copilului la mine. Insa pe parcurs m-am tot gandit daca am facut bine din urmatoarele considerente. Copilul are 4 ani nu ma cunoaste nici macar ca o persoana oarecare deoarece mama ei nu i-a spus de mine si nici eu nu am stiut unde sa o caut sa o vad. Eu am cu sotia actuala o fetita de doar 1 an . Nu stiu in ce masura ne-am descurca noi cu ea deoarece la 4 ani care-i are trebuie sa mearga la gradinita iar eu sa muncesc.Sotia nu poate pleca cu copil de 1 an zilnic 2-3 km pana la gradinita si inapoi. Ma gandesc si ca nu s-ar obisnui cu noi si nu ar putea sta fara mama si sora actuala pe care fosta concubina o are cu sotul ei

Cabinet individual de avocat „Petrescu C.” a scris:

Teoretic ar trebui sa i se respinga actiunea.
Iar, daca dvs. ati facut cerere reconventionala prin care sa solicitati stabilirea domiciliului minorului la dvs., ar trebui sa se judece numai cererea dvs.
In cadrul procesului va trebui audiat si copilul, Daca are varsta de cel putin 10 ani impliniti, audierea este obligatorie, Daca are sub 10 ani, audierea copilului este optionala si este la latitudinea instantei.