avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 800 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters47261

Activitate ContSters47261

Răspuns la discuția Munca voluntara
multumesc!
Răspuns la discuția Munca voluntara
Bun,

Si eu daca merg acum la ITM, si le spun ca de fapt nici macar nu am fost in cunostinta de cauza, din moment ce ei si in momentul de fata, prin avocatul firmei lor, sustin ca sunt in regula, ce pot pati?
Răspuns la discuția Munca voluntara
Eu i-am intrebat ce este cu acel contract pe care l-am semnat (cel scris de mana de catre mine, pentru ca am vrut sa fac plangere la ITM) si ei au zis ca este contract de voluntariat platit. Am o singura dovada ca am primit bani de la ei, se poate vedea prin virament bancar de la persoana fizica care este acum manager general al firmei SC...SRL. Nu au fost decat bani cash/fara decont de transport. Firma nu a existat cu acte in regula la momentul semnarii contractului de voluntariat. Au zis sa scriu ca este munca voluntara pentru deschiderea firmei.
Răspuns la discuția Munca voluntara
Intre 24 septembrie 2012 si 25 martie 2013
Discuție Munca voluntara
Buna ziua,

descriere pe scurt:

Am muncit timp de 6 luni ca "voluntar platit" la o firma, care nu avea acte.
Nu am semnat decat un fel de contract cu ei pe care l-am scris de mana
eu insami, apoi totusi au facut contract de munca, dupa cele 6 luni. Nu stiu
daca mi se recunosc cele 6 luni in vreun fel. Am acest drept? Drept la
vechime ca si voluntar?
Buna seara,

Va spun pe scurt ce am patit, iata: in urma cu o luna am mers la un medic stomatolog la mine in oras si mi-a lucrat pe canal. Aceasta a lasat acolo din greseala un ac (s-a rupt) cu care se extrag nervii din canalele dintilor. Am ajuns la operatie (rezectie apicala) in cele din urma, pt ca radacinile s-au infectat. Am inteles ca se poate face plangere la Colegiul Medicilor. As vrea sa fac chestia asta, pt ca nu e corect, nici fata de mine, nici fata de alti pacienti ai doctoritei respective. Va rog sa ma ajutati sa imi spuneti ce risc.
Răspuns la discuția Mostenire???
Multumesc pentru mesaj, in primul rand. In al doilea rand, cu tatal meu eu nu pot sa duc nici o discutie; chiar in dimineata aceasta m-a facut prin telefon in toate felurile, ii tine parte femeii respective. Parca e "turbat", pentru ca alt cuvant mai potrivit nu gasesc acuma. Nici sa merg la el in vizita nu pot macar, 1) fiindca nu ma cheama 2) are un caine ft agresiv in curte, si il doare undeva ca mie mi-e frica de el. L-am mai vizitat, insa niciodata nu vorbea cu mine; imi dadea sfaturi cum sa-mi duc eu viata, ce sa mananc, cu ce sa ma imbrac, dar de contribuit cu un banutz, nici vorba (sau ca sa nu mint, din hasti in pasti vreo doi banuti). Are impresia ca tot ce face el face bine, si ca altii sunt: "nesimtiti", "primitivi", si in alte feluri pe care nu le pot reda in acest forum, fiindca oamenii care ar putea sa citeasca s-ar scarbi. Mi-a propus tot in aceasta dimineata sa-mi fac test ADN, ca nu el m-a facut. Cedeti ca acestea sunt vorbe de om normal? Sau e normal, dar pur si simplu n-a vrut nicicum sa "poarte el marsupiul", cand a fost nevoie, sau acum ca are aceste "iesiri", ca nu se mai poate controla si ma face in toate felurile? In momentul cand mergeam sa ma plang de vreun lucru rau ce mi s-a intamplat, dadea vina pe mama, spunea ca ea nu stie sa ma creasca. Este un mod cretin de a vedea lucrurile, in sensul ca el a stat cu mainile in buzunar, iar daca altcineva ii face treaba lui, o face prost. Ce credeti de astea?
Discuție Mostenire???
Parinti divortati, tatal plecat de acasa de la varsta de 13 ani, recasatorit cu o femeie cu fiica din prima casatorie. Nu au copii impreuna. Ca sa se inteleaga: tatal meu m-a avut pe mine si pe sora mea cu cinci ani mai mare decat mine, din casatoria cu mama, noi fiind surori de tata si de mama. Femeia cu care s-a casatorit tatal meu a doua oara are si ea o fata, dar din prima casatorie. Impreuna ei nu au copii. Tatal meu, dupa ce s-a recasatorit, a cumparat un apartament in care au locuit un timp. Acum tata cu femeia respectiva locuiesc in casa bunicilor mei (bineinteles din partea lui tata). Recent am aflat ca acel apartament este "trecut" pe numele fiicei femeii respective. Tatal meu a cumparat o masina si stiu tot de la el ca e trecuta tot pe numele sotiei lui. Stiu ca in momentul cumpararii masinii el a dat banii si masina a fost cumparata cu acte pe numele ei. Mai am o sansa sa mai recuperez ceva? As vrea sa recuperez macar apartamentul, nu mi se pare normal ca fiica ei sa detina drept de proprietar asupra unor bunuri care nu i se revin. Acum tatal meu va primi prin mostenire jumatate din casa bunicilor, dar asta dupa moartea bunicii. Si probabil si aceea o va trece pe numele fiicei sotiei. Nu mi se pare ok ceea ce se intampla. El este ft inversunat, nu a contribuit decat cu o infima pensie alimentara la cresterea mea, nu s-a interesat de mine, etc. (pe cand el avea niste venituri suplimentare, deoarece a lucrat la o balastiera pe post de inginer constructor). Tind sa cred ca tatal meu nu mai este "in toate mintile", am vreo modalitate de a demonstra acest lucru sau m-ar ajuta cu ceva daca s-ar dovedi acest lucru? Ce mai pot face? Va multumesc.
Buna ziua,

Parintii mei sunt divortati, tatal meu este recasatorit. Nu are alti copii, in afara de o sora mai mare de-a mea, dar a crescut fiica sotiei din a doua casatorie. Cum pot sa aflu daca i-a trecut pe numele ei (a fiicei sotiei, care este maritata) sau a sotului ei un apartament, si ce pot sa mai fac daca a facut acest lucru? Sper sa se inteleaga pt ca e complicat...:(