avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 213 soluții astăzi
Forum Activitate popamilia2006

Activitate popamilia2006

Cum îmi recuperez banii de la agenția de turism Hello Holidays fără penalizare in condițiile in care eu am anunțat că renunț la pachetul turistic achiziționat cu cu 90 zile înainte de efectuarea sejurului ,mentiones că am o precizare in contract fără litera de de lege prin care spune că dacă renunț la sejur voi fi penalizata cu 100% și nu primesc nimic
Sunt fica uni veteran de razboi,tatăl meu a făcut parte din Regimentul 6 Artilerie 1941,ce drepturi pot avea? Adresa de email este emiliapopa2014@gmail.com
Buna ziua.
Pot actiona Guvernul in judecata pentru,nerespectarea majorarii punctului de pensie de la 01.01.2021 cu indicele de corectie pana la 8%.
Daca pot actiona in judecata Casa de Pensii pentru ne respectarea legii privind majorarea cu 40% a punctului de pensii si care ar fi pasii de urmat.
Multumesc
Buna ziua.In cazul legii cu majorarea punctului de pensie cu40% ,CCR-ul a spus ca este constitutionala ,care sunt pasii de urmat de a chema Casa de Pensii in judecata? Multumesc.
Buna ziua.
cum pot recpr banii pentru o excursie in Dubai initial programata pentru luna mai,apoi reprogramata pentru luna sept.ac.Am cerut anularea excursiei dar, mi s-a raspuns ca nu pot primi banii decat cu penalizare 25%.,am invocat art.13,al.3din Ord 2/2018.Raspunsul lor este sa fac alta reprogramare penru la anul s-au sa primesc vaucere valabile 2021.Cum pot sa-mi recuperez suma achitata fara penalitati? Multumesc
Dacă eu am contractat o excursie (Dubai) in 2019 cu un preț achitând 80% acum fiind anulata, mi s-a cerut sa fac o reprogramare dar la un alt preț fiind mai mare. Repet nu din vina mea, ci caz de forță majoră. Este normal cum procedează agenția? Dacă renunț la excursie acum deși zborul a fost anulat voi fi penalizată. Mulțumesc
Răspuns la discuția Recalcularea pensiei
Multumesc!
Pentru recalcularea pensiei cf.art.165 din legea 263/2010,la adeverinta eliberata de angajator pot solicita sa fie atasat copie dupa statul de plată ?
Multumesc.
Pot cere copie dupa statul de plata pentru peroada 1990-1994,,pentru
a fi sigura de veniturile brute ,fiindu-mi necesra la recalcularea pensiei?
Multumec.