avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1758 soluții astăzi
Forum Activitate Laurahro

Activitate Laurahro

Discuție Ridesharing
Buna ziua.As dori sa imi deschid un PFA pt activitatea de ridesharing.Imi puteti spune daca o poprire pe care o am in urma unui credit de nevoi personale imi va afecta si contul bancar de PFA?Multumesc
Buna ziua.Vreau sa incep o activitate de ridesharing.Ce recomandati PFA sau SRL?Daca aleg PFA si pe persoana fizica am popriri din cauza unor credite de nevoi personale imi va fi afectat si contul pe care il voi deschide pe PFA?Multumesc
Cat dureaza din momentul in care emite decizia de executare silita pana in momentul in care se pune in aplicare,in cazul unui leasing pe firma?
Eu le-am dat si 2 BO ca mi-au cerut acum 2sapt.Aveau data de tragere azi,insa nu le-au bagat din cate am.vazut pt ca imi vin mesaje la orice se intampla pe cont.Si daca deja s-a dat la executor mai pot discuta cu ei?Nu as putea sa ma inteleg cu executorul?Eventual sa platesc esalonat numai sa nu ia masina?Cat ar dura de cand se da sentinta?Cat timp as avea,stiti cumva?
Buna ziua.Cat duraza punerea in aplicare a unei hotarari judecatoresti de executare silita?Mai exact am un leasing pe firma si pentru ca nu am reusit saplatesc ratele s-a demarat procedura de executare,iar dosarul a ajuns la un executor judecatoresc.Cat dureaza din acest moment pana se pune in aplica si mi se ridica masina.As vrea sa ma inteleg sa platesc esalonat si sa nu mi se ia masina.Oare se poate?Ce sanse am si ce variante as avea?
Buna ziua.Am un leasing pe firma si nu am reusit sa achit ratele la timp si astfel am ajuns cu 3rate restante.Firma de.leasing mi-a dat termen pana maine sa platesc numai ca eu abia saptamana viitoare reusesc.Cat dureaza pana imi iau masina din momentul in care se demareaza procedura si exista posibilitatea ca aceasta sa se anuleze daca eu platesc saptamana viitoare ratele restante si ajung cu creditul la.zi?
Buna ziua. Dupa incetarea stimulentului de insertie angajatorul te poate concedia sau mai exista perioada aceea de 6 luni in care esti "protejat".Multumesc
Buna ziua. In cazul suspendarii permisului auto in anul 1012 se poate redobandi fara a mai fi necesar examenul auto conform art 4 din Codul Penal?Care este procedura mai detaliat.Multumesc.
Răspuns la discuția Revenire crestere copil
Multumesc pentru raspuns.Imi puteti spune,daca este totusi un act valid,ce perioada ar fi valabila pana la actiunea in sine,6luni sau ce a ramas de cand l-am semnat si pana am intrat in prenatal?
Răspuns la discuția Revenire crestere copil
Un act intre parti prin care sunt informata ca dupa 6luni mi se va desface automat contractul de munca.