avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 609 soluții astăzi
Forum Activitate DeeaAndreea1989

Activitate DeeaAndreea1989

Bună ziua,fostul meu soț, care între timp ne-am împăcat, în acte încă suntem divorțați, lucrează de câțiva ani în Danemarca, avem un copil de 7 ani,are acte,adresa tot ce trebuie sa fie legal,ne-am hotărât ca cel mai bine e sa plecam în Danemarca definitiv,acum problema este ca nu știm cam cum ar trebui procedat,ce acte e nevoie,sa vorbească cu cei de a comuna?în principiu ce trebuie făcut pentru a fi în conformitate cu legea de acolo
Abia maine am merge sa depunem actele,poate el crede că gata in aceeasi zi se termina...el peste 2 săpt ar vrea sa plece inapoi din tara,nu cred ca s-a interesat cat durează si daca trebuie sa fie si el prezent,dar in instanta cam cat ar dura?
Si in caz ca nu se poate prezenta unul,o sa fie anulat divorțul sau cum?
Si la sfarsit trebuie sa fie ambii de fata cand se da actul de divorț?
Dar cam cat durează un divorț la notar?
Am un copil de 3 ani,sotul vrea sa divorteze,el e mai mult plecat in afara...Eu momentan is in somaj,daca vreau custodie comună, pot tine copilul la mn desi nu am situație financiară buna,as vrea sa ma angajez luna viitoare sau cel tz pana in septembrie,ar putea sa imi refuze să îmi dea copilul,ca nici tatăl nu ar avea cum să aibe grija de el ca el e in afara
Răspuns la discuția Somaj
Deci nu conteaza ca nu am continuitate?Eu ma gândeam ca nu beneficiez din cauza ca am mai multe zile de la demisie pana sa ma angajeze alta firma,sau contează sa am 1 an lucrat in 2 ani

Cornel Vasile a scris:

Puteti beneficia de somaj , in aceste conditii.

Discuție Somaj
Buna ziua as avea si eu o intrebare,eu pe 16 luna trecută mi-am terminat ccc si mi-am dat demisia,iar după câteva zile m-am angajat in alta parte iar acum s-a disponibilizat postul,întrebarea mea e daca pot lua somaj in caz ca a trecut o săpt si nu am continuitatea de la demisie si apoi angajare
Răspuns la discuția Buna seara
Dacă îmi dau demisia imediat după ccc si sa zicem imediat ma angajez in alta parte,si dupa 1-2 luni ma da afara as beneficia de somaj? Sa nu fie întrerupere adică eu pe 12 imi dau demisia si pe 13 ma angajez,e posibil,doar stiu ca ccc e cotizat somaj