avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 940 soluții astăzi
Forum Activitate Stefan Fantes

Activitate Stefan Fantes

Buna ziua!
Va rog sa ma ajutati cu o informație!
Este legal ca un spațiu comercial de la parterul unui bloc, care are o firma luminoasa prinsa pe fatada și nu depășește nivelul spatiului ( de sub etajul 1 în jos), sa se perceapă o taxa către Asociația de proprietari sau catre proprietarul etajului 1?
Mulțumesc!
Bună ziua!
De la începutul anului 2022 tot am probleme cu Enelul, nu mi-au facturat pe ianuarie și februarie, am făcut sesizări la magazinul Enel, după care am primit facturile pana în luna martie și iar nu am mai primit nici pana acum.
În acest timp am mai mers la magazinul Enel, am făcut reclamație, intr-un final îmi spun ca am contractul expirat de la 30.11.2021.
Eu am primit oferta automata de la Enel în care este spacificat faptul ca dacă ei nu primesc nicio notificare din partea mea, acea oferta întra în vigoare conform art.23.3 din contractul de furnizare de la 01.11.2022.
După ultima reclamație mi-au cerut sa le trimit oferta primita pe e-mail de la Enel și copie CI, pentru a analiza, între 5 și 25 de zile.
Ar mai fi încă 5 zile pana la finalizarea celor 25 zile lucrătoare, sper sa primesc un răspuns.
As vrea sa stiu daca Enel a procedat corect, nu trebuia sa factureze conform noii oferte trimise ?
Buna ziua,
Vreau sa instalez o firma luminoasa pentru o farmacie.
Proprietarul spatiului spune ca nu are nevoie de autorizație de construcție, ca este stipulat în legea farmaciilor.
Sincer eu nu am găsit asa ceva.
Va rog, poate cineva sa ma lămurească ?
Buna ziua!
Doresc sa știu dacă președintele unui bloc de locuințe poate interzice unei firme de internet sa tragă cabluri prin subsolul blocului pana la un spațiu comercial.
Acesta are dreptul sa ceara chirie firmei de internet pentru ca trece cu cablurile prin subsolul blocului?
Buna ziua!
Vreau sa montez o firma luminoasă la un spatiu comercial care se afla la parterul unui bloc.
Proprietarul de la etajul 1, solicita o suma de bani/luna pentru ca montez aceasta firma in dreptul apartamentului sau.
Mentionez ca firma se monteaza pe un atic, adica placa dintre parter si etajul 1 este iesita in afara peretelui cu aproximativ 1m, nu se monteaza direct pe peretele blocului si nu obturez fereastra acestuia.
Este legal sa plătesc catre acest locatar?
Răspuns la discuția Montare firma luminoasa
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Multumesc frumos pentru raspuns!
Răspuns la discuția Montare firma luminoasa
Buna ziua, firma luminoasa este sub nivelul geamului cu aproximativ 50 cm.
Multumesc frumos pentru raspuns!
Răspuns la discuția Montare firma luminoasa
Buna ziua,

Am acordul Primariei pentru amplasare, dar nu am solicitat acordul Asociatiei de Proprietari.
Buna ziua!
Vreau sa montez o firma luminoasă la un spatiu comercial care se afla la parterul unui bloc.
Proprietarul de la etajul 1, solicita o suma de bani/luna pentru ca montez aceasta firma in dreptul apartamentului sau.
Mentionez ca firma se monteaza pe un atic, adica placa dintre parter si etajul 1 este iesita in afara peretelui cu aproximativ 1m, nu se monteaza direct pe peretele blocului.
Este legal sa plătesc catre acest locatar?
Răspuns la discuția Rampa persoane cu dezabilitati
Multumesc frumos pentru raspuns!
Asta inseamna ca eu trebuie sa modific fatada spatiului si sa fac rampa in interior?
Primaria nu ma mai lasa sa fac rampa pe trotuar.