avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1901 soluții astăzi
Forum Activitate Rhib1970

Activitate Rhib1970

Răspuns la discuția Recurs
Mulțumesc frumos !

Raluca Iliescu a scris:

Buna ziua.
Legalizati sentinta definitiva si mergeti la un executor judecatoresc.
Succes!

Răspuns la discuția Recuperare sume reținute

Am înțeles, mulțumesc mult !
O zi frumoasă !
Dapix a scris:

Nu, nu..., executorul nu este parte în proces, și astfel nu are de plătit nimic.

Răspuns la discuția Recuperare sume reținute
Executorul are de plătit și niște cheltuieli de judecata, timbrul judiciar care l-am plătit, conform hotărârii judecătorești...

Dapix a scris:

Nu executorul vă restituie sumele deja reținute, pentru că nu are de unde. Banii nu au rămas la el, ci au fost virați în contul creditorului.
Acum trebuie să deschideți un nou proces, prin care să cereți întoarcerea executării.

Am câștigat o contestație la executare, executorul a ridicat poprirea de pe conturi dar nu a restituit și sumele reținute. Ce este de făcut ? Vă mulțumesc frumos !
Discuție Recurs
Bună ziua! Am câștigat un proces cu BCR definitiv la Curtea de apel. Au trecut șase luni și nici acum banca nu a pus în executare hotărârea judecătorească. Ce este de făcut? Vă mulțumesc frumos !
Răspuns la discuția Expertiza contabila bancară
Pot apela la un executor dacă am dubii privind calculul...

Dapix a scris:

La documentele băncii nu poate avea acces nici un expert contabil extern.
Nu va permite instituția bancară pe cineva străin, la documentele sale.

Răspuns la discuția Expertiza contabila bancară
În hotărâre este specificat ce comisioane și dobânzi trebuiesc recalculate și perioada. Această operațiune este în obligația băncii de a o face, dar pentru siguranța mea vreau să o fac și eu prin intermediul unui expert contabil.

Dapix a scris:

Ce fel de proces ați câștigat, dacă nu cunoașteți suma care trebuie recuperată`?

Nu puteți pune în executare o decizie judecătorească, dacă dispozitivul nu este clar.
Banca debitoare poate face contestație la executare, invocând lipsa soldului care ar trebui recuperat.

Am câștigat procesul cu banca definitiv, cui trebuie să mă adresez pentru a afla suma corectă de restituit de către bancă. Deoarece nu am încredere în calculele făcute de bancă. Vă mulțumesc frumos.
Răspuns la discuția Proces bancă
Cum știu că sumele de restituit sunt corecte ?

Ionut.ion a scris:

Buna ziua,
Fie banca plateste de buna voie...fie va adresati unui executor.

Discuție Proces bancă
Am câștigat definitiv procesul cu banca pe clauze și comisioane abuzive. Ce urmează, ce trebuie să fac pentru recuperarea sumelor reținute. Mulțumesc mult!