avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 628 soluții astăzi
Forum Activitate Alex1909

Activitate Alex1909

Buna ziua. Care sunt consecințele legale și sancțiunile pentru angajarea unui cosmetician (Cod COR 514201) care a absolvit un curs de specializare in domeniu dar care nu are acreditare recunoscuta de Ministerul Muncii?
Pot circula cu numerele rosii ale vechiului propietar (acestea sunt in termenul de valabilitate)?
Discuție Salarizare
Daca primesti sporul de tură in locul celui de noapte pentru programul de lucru in trei schimburi ,ar trebui să primim si sporul de weekend pt orele efectuate atunci?
Discuție Salarizare
Sunt angajat in sistemul bugetar.Programul de lucru este de 12/24 si 12/48. pentru asigurarea continuității.La salariu de baza primim sporul de vatamare 15% si cel de tură 15% Pentru orele care ne cad sâmbăta si duminica nimic.Este legal?Mi- au specificat faptul ca lucrând în ture nu beneficiez de spor pt weekend.pt că i-l am pe cel de tură.Colegii care nu lucreaza in weekend sunt platiti 100%.Mulțumesc.
Răspuns la discuția Control periodic, medicina muncii
Bună seara.Scuzati-mi greșeala.Contraindicații, desigur. Vă mulțumesc frumos pentru răspunsuri.
Discuție Medicina muncii
Ce înseamnă că o boală are contraindicatie pentru practicarea unei meserii?Contractul de muncă se va încheia de drept sau poate fi relativă situatia?Am virus b și lucrez la un centru de copii .In prezent nu am tratament pentru că nu se impune.
Răspuns la discuția Control periodic, medicina muncii
Bună ziua. Ce înseamnă că o anumită boală are contradicție?Contractul de munca se va putea încheia de drept sau contradicțiile pot fi relative?Depinde de stadiul bolii sau de anumite analize?In cazul meu cu virus b nu am tratament ,pentru ca nu se impune.
Mai pot fi educator dacă am virus b conform legislatiei in vigoare?
Discuție Medicina muncii
Bună ziua.Sunt angajată la un centimetru de copii in functia de instructor de educație.Medicina muncii o facem anual.Întrebarea ar fi dacă șeful de centru ar putea cere in mod legal analize suplimentare altele decat cele prevăzute de codul muncii ( control clinic general, test psihologic,).
As dori sa inchei un contract de munca cu o companie din domeniul IT insa acestia doresc sa imi impuna o perioada de 24 luni in care nu voi putea parasi compania, in caz contrar va trebui sa platesc o anumita suma de bani. Este legal ?