avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 621 soluții astăzi
Forum Activitate respect_

Activitate respect_

Discuție Cedare PF > SRL
Am un site inregsitrat pe numele meu (persoana fizica).
Cum fac o cedare cu titlu gratuit catre o firma (este firma mea la care sunt singurul administrator)? Mentionez ca siteul are o valoare de cativa mii de euro. Este legal sa fac asta (adica gratuit)?

Trebuie sa semnez eu de doua ori (ca si PF si ca si administrator)?
nu stie nimeni?
1) Am un site inregistrat ca persoana fizica. Acest site nu are nicio valoare (sau sa zicem $10 pt ca atat am platit pentru inregistrarea domeniului).

As dori sa-l pun pe firma. Cum pot face acest lucru? Trebuie sa fac un contract? Eu semnez de doua ori contractul sau cum se face? Se poate cu titlu gratuit?

2) Cum se procedeaza in cazul unui alt site care are o valoare de cativa mii de dolari? Si in acest caz se poate transfera cu titlu gratuit? Daca nu, cum pot dovedi valoarea siteului?
1) Ce venituri de declara in termen de 30 zile si ce venituri se declara doar anul viitor?

De exemplu stiu ca in cazul chiriilor, se declara venitul din chirii in termen de 30 zile de la semnarea contractului.

Insa in cazul in care castig bani pe bursa sau primesc dividende, acestea se declara doar anul viitor (daca le primesc anul acesta).

Unde pot gasi o lista cu venituri care se declara in termen de 30 zile, si venituri care se declara doar anul viitor?

2) pot declara pierdere pe declaratia unica? Daca da, cum se procedeaza?
Am un site ca persoana fizica (nume domeniu + articole).
Estimez valoarea siteului la $xx.xxx

Nu mai vreau sa am acest site pe numele meu (PF) si vreau sa fie pe firma.
Pot "dona" un site? Sau care este calea legala de a transfera siteul de pe PF pe PJ?

O alta intrebare:
Daca totusi ma decid sa ramana siteul pe PF, pot face un contract de comodat, ca banii castigati prin acest site sa intre legal pe contul banca al firmei si banii sa fie impozitati prin firma si nu PF?



CABINET AVOCAT ALEX a scris:

Evident ca din contract in functie de obiectul acestuia, fiind vorba despre rezervarea unui domeniu web cu sau fara servicii de intretinere, acestea se incadreaza in Cloud Computing si se poate împărţi în trei categorii: Software as a Service – Software ca Serviciu (SaaS), Platform as a Service – Platformă ca Serviciu (PaaS) şi Infrastructure as a Service – Infrastructură ca Serviciu (IaaS),

Sunt incadrate ca prestari servicii, aspect lamurit In urmatorul link la întrebarea 11 de catre reprezentantii ANAF
[ link extern ]


Prefect. Multumesc mult!
Multumesc.
Am o ultima intrebare. Vreau sa fiu 100% sigura ca am inteles.

De unde stiu daca dobandesc dreptul de folosinta sau alte drepturi? Din contract?

Daca in contract, nu scrie nimic despre un transfer de drepturi atunci pot considera ca acesta reprezinta o prestare de servicii obisnuita?




CABINET AVOCAT ALEX a scris:

Redeventa (...) plata trebuie efectuata pentru folosirea ori dreptul de folosinta a unor bunuri corporale (echipamente) sau necorporale (brevete, licente, marci etc.) ori a unor drepturi (drepturi de autor, drepturi de transmisie etc.).


Avand in vedere ca inregistrarea imi da drept de folosinta, nu poate fi considerat totusi o redeventa?

Imi mai poate confirma cineva ceea ce a zis dn Alex?

Intreb pt ca contabilul meu zice ca este redeventa.
Pe net am gasit mai multe opinii.
Daca inregistrez sau cumpar prin licitatie un nume domeniu (exemplu: nume.ro) de la o firma din SUA, atunci acesta este considerat redeventa sau nu?

Mentionez ca inregistrarea/'cumpararea' unui nume domeniu iti da doar dreptul de folosire limitata, nu dreptul de proprietate.

Am tot citit legea referitare la redeventa si nu ma pot decide daca este sau nu redeventa.

Ma poate ajuta cineva?
Din pacate am uitat sa declar un venit din strainatate, primit in 2018.
Il mai pot declara acum?

Am vazut ca declaratia unica se poate depune pana la data de 31 iulie 2019.

Va trebui sa platesc penalitati?