avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1091 soluții astăzi
Forum Activitate Elche

Activitate Elche


Eu am deschis procesul in urma caruia am obtinut custodia fetitei.Procesul s.a terminat si mentionez ca fetita este in Romania cu autorizatia tatalui si detine un certificat de nastere romanesc.
Quartila a scris:

Chiar și așa, daca nu va prezentați se consideră răpire internațională .
Și, riscați să vi se deschidă dosar penal.
La momentul de fata, nu contează că tatăl este într-un centru de dezintoxicare, atâta timp cât nu s-a încheiat procesul.
Cel mai bine ar fi să mergeți în Spania și ulterior după ce se încheie procesul să reveniți în România .
Statul Spaniol considera minorul că fiind cetățean spaniol .

Văd că spuneți că în urma procesului trebuie să duceți copilul in Spania.
Adică, tatăl, a câștigat custodia copilului ?
Asta se înțelege din ceea ce spuneți.


M

Da D na Silvia procesul a avut loc pe teritoriul Spaniei iar tatal era internat in momentul procesului.Probele sunt la dosar chiar si copia dupa autorizatia din partea tatalyi.Tin sa va mentionez ca procura nu are data de dus .intors si nici data de expirare contine si stampila de la Haga.
Sunt femeie romanca si in urma convietuirii timp de 8 ani cu un cetatean spaniol a rezultat o fetita care acum are 6 ani.Momentan se afla in Romania de fapt de un an inscrisa la scoala la medic etc si are un certificat de nastere romanesc transcris pt ca a fost nascuta pe teritoriul Spaniei.Am deschis un proces pentru obtinerea pensiei alimentare si tutela fetitei care mi.a fost acordata.Fetita se afla in Romania cu o autorizatie din partea tatalui dar in urma procesului sunt obligata sa aduc fetita inapoi lucru pe care nu vreau sa.l fac datorita faptului ca tatal nu este in masura sa aiba grija de copil si nici sa.l educe pentru ca este internat intr.un centru de dezintoxicare pentru droguri.Intrebarea mea este ce se poate intampla daca nu duc fetita in Spania.Ce mi se poate intampla mie sau copilului.
Discuție msj
Va rog sa ma scuzati dar am omis sa va aduc la cunostinta faptul ca pe perioada procesului fetita mea era in Romania la gradinita iar ca proba la dosar am avut procura si asta pt ca mi.a cerut.o dl.avocat pentru a justifica faptul ca nu am luat fetita ilegal deci nu am rapit.o
Discuție msj
Buna ziua d.na Mardare.In relatie cu procura pe care inca o detin va pot spune ca nu are data pentru inceperea sau terminarea calatoriei mele cu fiica mea in Romania si nici data de expirare,contine si ceea ce este mai important " stampila de la Haga".Va mai pun la cunostinta si faptul ca inainte sa plecam am prezentat procura unui notar ca sa stiu ca nu fac nimic ilegal.Notarul mi.a confirmat ca procura este in regula.Chiar si tatal fetitei stia ca procura este valabila.Va multumesc.Intrebarea mea era daca mi se poate intampla ceva mie sau fetitei mele in cazul in care nu respect sentinta adica sa o aduc din nou in Spania.Va reamintesc si faptul ca fetita are certificat de nastere spaniol(pentru ca s.a nascut pe teritoriul Spaniei) si certificat de nastere romanesc.Eu de exemplu ma pot intoarce la munca in Spania pentru o perioada scurta fara probleme????
Buna seara.Sunt cetatean roman,femeie.In urma unei relatii de 8 ani cu un cetatean spaniol a rezultat o fetita care s.a nascut pe teritoriul Spaniei.Anul trecut in august ne.am despartit si am dus fetita in Romania cu o autorizatie din partea tatalui.Am deschis un proces pentru pensie alimentara si tutela fetitei.In urma procesului mi s.a acordat pensia alimentara si tutela fetitei pentru faptul ca tatal este internat intr.un centru de recuperare pentru droguri dar am fost obligata si amenintata sa aduc fetita pe teritoriul Spaniei sau daca nu mi.o ia si mi.o duce intr.un centru pentru minori si asta datorita faptului ca eu am spus in instanta ca nu am in Spania propria casa si nici suficiente resurse sa tin copilul aici.Va mentionez ca fetita este inscrisa la scoala,are un certificat de nastere romanesc si eu vreau ca ea sa ramana cu mine in Romania.Intrebarea mea este ce se poate intampla daca nu o aduc in Spania pana la 1 septembrie cum m.am compromis in instanta.Mentionez ca am fost de acord sa o aduc doar pt faptul ca mi.a fost frica sa nu.mi ia fata la casa de copii cum m.au amenintat.Tatal nu este in masura sa dea o educatie copilului meu si nici sa aiba grija de el.Mai are si un nepot in aceeasi situatie adica se drogheaza,locuiesc in aceeasi casa si sincer mi.e teama.Astept raspunsul d.voastra.Multumesc