avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 865 soluții astăzi
Forum Activitate Babi12

Activitate Babi12

Sunt in aceeași situație dar eu am primit doar o confirmare acasă nu și hotărârea după ce primesc hotărârea îmi pot recupera permisul ?
Razvanpop a scris:

boby_yoghi a scris:

Sunt exact in acest caz. Am fost condamnat(desi nu-i condamnare propriu-zisa) pt conducere sub influenta alcoolului si s-a dispus amanarea aplicarii pedepsei. Dupa redactarea hotararii ramase definitiva am redactat o cerere catre conducerea politiei rutiere in urma cu 4 zile pt restiutuirea permisului. Dupa indelungi discutii si dezbateri de trei zile la care au participat mai multi juristi, au ajuns la concluzia normala si anume aceea de am restitui permisul de conducere. In concluzie, ceea ce ati preupus s-a adeverit in practica asa cum era normal. Sper prin asta sa ajut si alte persoane aflate in aceasta situatie.



lasami te rog un numar de contact ca vreau sa te intreb ceva in aceeasi situatie sunt si eu

?


doncristiano a scris:

Pe 30.03.2010 am castigat un proces cu solutie irevocabila fiind la recurs(o revedicare imobiliara asupra unui mic teren arabil). Vreau sa stiu care este termenul in care primesc acasa hotararea. Pot considera 15 zile pana ajunge si inca 15 in caz ca mai vrea sa faca recurs la curtea de apel(desi a pierdut deja primele 2 runde si ultima e irevocabila) => 30 zile insa suntem pe 03.05 deci au trecut mai mult de 34 de zile si nu am primit hotararea.

De ce ma stresez?
Fiindca pe 15 mai e termenul limita de depunere/identificare a declaratiilor pentru APIA pt anul viitor si nu voi primi acea suma desi mica insa vitala.

Asadar care este acest termen si dc a trecut cum sa urgentez lucrurile dc am aceasta posibilitate?

Buna ziua eu am primit confirmare de anularea pedepsei și mi sa spus sa aștept hotărârea acasă pentru conducerea sub influența alcoolului poate sa mai îmi suspende permisul pe vro perioada anume deja am stat 4luni ?
Dupa ce mi se confirma de la judecatorie sa mai astept vro perioada ca nu imi scrie nimic in aceasta ordonata de permis scrie doar ca trebuie sa prestez o munca in folosul comunitati in termen de 6 luni ....si nu intelege cu permisul cand il recuperez multumesc !

Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan” a scris:

Vi-l recuperati daca se admite cererea parchetului.

Pai si permisul.imi este anulat sau dupa ce imi termin zilele in folosul comunitati mil recuperez ?

Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan” a scris:

Ordonanta se trimite pentru confirmare la instanta. Veti fi citat.

Buna ziua am primit in sfarsit un raspuns dupa 2 luni de la procuror ordonanta de renuntarea la urmarirea penala si scrie ca am de facut 40 de zile in folosul comunitati cu obligatia de a fi indeplinite in 6 luni...daca le termin mai devreme imi pot da adeverinta si ce se i tampla dupa cu permisul ca nu imi scrie nimic mil dau sa il am anulat ?
Răspuns la discuția Dosar penal alcool
Dar cat timp dureaza pana imi da un raspuns procuroru ca ma trimite in judecata sau renuntare ca am o luna de cand am dat ultimele declaratii si au spus ca depunde dosarul?

Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan” a scris:

Nu este foarte mare alcoolemia, aparati-va corespunzator si poate obtineti o solutie de renuntare la up sau daca veti fi trimis in judecata, o solutie de amanarea aplicarii pedepsei.

Răspuns la discuția Dosar penal alcool
Mi au iesit probele iml 1.00 la prima si 0.90 pot sa imi iau gandul de la permis nu ?
Răspuns la discuția Dosar penal alcool
In sfrasit o veste bunaa ca de doua saptamani nu pot dormi de cand am fost prins si nici analizele nu au iesit cu toate ca le am platit. Sii aproximativ ce sanse am sa iasa sub 0.8 am baut 6 pahare de vine jumatate cu cola ? Multumesc!

Babi12 a scris:

Am avut permis de 5 luni daca ar iesi sub 0.80 tot il vor anula?

Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan” a scris:

Fapta este infractiune la peste 0,80 g/l alcool pur în sânge.



Răspuns la discuția Dosar penal alcool
Am avut permis de 5 luni daca ar iesi sub 0.80 tot il vor anula?

Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan” a scris:

Fapta este infractiune la peste 0,80 g/l alcool pur în sânge.