avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 248 soluții astăzi
Forum Activitate 19 ntn

Activitate 19 ntn

Bună ziua.În urmă cu 4 ani am cumpărat o casă la țară cu contract de vinzare -cumpărare legal,care e întăbulată pe numele sotiei iar după un an de zile am făcut încrederea terenului aferent(teren intravilan+extravilan care sînt împreună reprezentînd suprafața totala intabulat) .Această operațiune a fost efectuata de un toplita autorizat pe baza inventarului de puncte de coordonate care există de la intabulare.Mentionez că prima intabulare afost facuta de către vînzător în urma efectuarii succesiune și obtinerii titlului de proprietate pe care l-a avut.Acum vecinul terenului agricol ne acuză că am intrat in luat din terenul lui.Întrb comunitatea: Ce putem face în acest caz,mai ales că vecinul in afara de titlu de proprietate (care susține că il are dar nu vrea să-l arate) nu are, poate doar la registrul agricol.Vămulțumesc pentru atenție și interes.
Bună seara. Aș dori să pun o întrebare în legătură cu înscrierea unui teren agricol extravilan pe care aș dori să-l achiziționez, terenpentru care există succesiunea fâcută îndeplinind toată procedura legală, care însă nu este întâbulată. Întrebarea este dacâ se poate înscrie la registrul agricol pe numele meu și în baza cărui act (contract de vînzare-cumpărare de mînă, înscris sub semnătură privată, etc) se poate realiza acest lucru și dacă este posibilă întăbularea ulterioară a acestui teren. Mulțumesc anticipat pentru eventualele răspunsuriși pentru timpul acordat.
Răspuns la discuția Drept de proprietate
Mulțumesc frumos pentru timpul acordat și interes.
Buna ziua.Anul trecut am cumparat o casa la tara ,care pe linga terenul aferent casei care este intravilan( care este intabulat pe cumpararator,vinzatorul avind toate actele pe acel imobil in regula)exista si un teren extravilan si padure pe care vinzatorul are doar actele(masa succesorala) de succesiune in regula .In momentul incheierii contractului de vinzare -cumparare si realizarii tranzactiei in fata notarului de stat s-a incheiat si un contract de vinzare -cumparare de mina intre parti subiectul fiind acel imobil extravilan si padurea vinzatorul obligindu-se ca pina la sfirsitul anului 2018 sa realizeze intabularea pe numele lui ca in final sa putem dobindi proprietatea acestor bunuri in cauza.Dar acum vinzatorul refuza categoric intabularea motiv pentru care nu putem intra in posesia deplina.Ce se poate face in acest caz?Se poate cere in instanta restituirea sumei care se refera la aceste doua imobile si care e specificata in acel contract scris de mina?Multumesc.
Răspuns la discuția inscrisul sub semnatura privata
Va multumesc din suflet pentru raspuns si timpul acordat.
Răspuns la discuția inscrisul sub semnatura privata
multumesc pt interes.Cred ca lipsa banilor sint o problema dat fiind ca e o persoana destul de in virsta dar destul de vioi si terenul care ar fi de intabulat ar fi destul de mare(1,2 ha pamint pe hotar si 0,58 ha padure).Dar as dori sa stiu daca un asemenea ar avea putere doveditoare in instanta(daca ar fi cazul) sau ce efecte ar putea avea.
Buna seara,am achizitionat o casa la tara cu un hectar de pamint arabil pe hotar.o parcela de padura iar linga casa se afla si un teren.I N afara de casa respectiva si o parte din teren ,toate aceste imobile(terenuri) sint terenuri extravilan si nu sint intabulate.S-a facut o promisiune de cumparare pe casa si terenul care sint intabulate urmind ca la semnarea contractului de vinzare-cumparare sa se achite toata suma negociata si sa se incheie un inscris sub semnatura privata in care vinzatorul promite sa vinda toate acesta terenuri cumparatorului pina cind se va rezolva situatia tabulara a acestor terenuri.Cit de legalpoate fi acest act si ce efecte ar putea avea?