avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 635 soluții astăzi
Forum Activitate alejandra

Activitate alejandra

Da, sunt dar în calitate de pârât. Până acum o săptămână nici nu știam de proces. Prin acest proces se vrea îndepărtarea mea de la moștenire. Caut o soluție de la distanta pt că nu pot merge acum în țară.
Bună seara
Suntem trei frați și mama noastră care trebuie să facem succesiune în urma decesului tatalui nostru. Problema e că mama și cu doi frați ai mei au deschis proces pentru partajare fără știrea mea și au spus la tribunal că de mine nu mai știu nimic, nu mă găsesc, cu toate că eu țin legatura telefonic cu mama și unul din frați.Locuiesc în Italia. Întrebarea mea este ce pot face să opresc acest proces, sa facem succesiunea normal, că și eu am ajutat familia cât am putut și am și eu dreptul la moștenire după tata.
Răspuns la discuția incetare activitate
din februarie nu am mai primit salariul ,dar eu am lucrat pana in luna mai inclusiv.sa inteleg ca in acest caz nu e nevoie de nici o cerere pt incetarea activitatii?
buna ziua, Pentru incetarea contractului de munca e nevoie de cerere scrisa si semnata personal,nu se poate trimite aceasta cerere printr-un e_mail,pt ca oricum se semneaza(ex:Cu stima,X-ulescu)? As dori sa pot trimite aceasta cerere prin mail deoarece nu sunt in tara ca sa pot merge personal si nici firma la care am avut contract nu si-a respectat obligatiile fata de mine.(nu mi-am primit salariul din luna februarie,acesta fiind si motivul pt care nu am mai putut sa lucrez la ei).In caz ca nu ma prezint personal ce se intampla?Nu se face lichidarea automat?
buna ziua, As vrea sa stiu cum se poate face un act de vanzare-cumparare astfel incat in eventualitatea unui divort deci si a unui partaj fiecare sa isi primeasca partea in functie de contributie? de exemplu,un apartament cumparat cu 50% bani ai cuplului si 50% bani dati de parintii unuia din soti.Cred ca sotul ai carui parinti l-au ajutat cu bani are dreptul la o cota mai mare.Deci cum poate fi facut actul?va multumesc.
Discuție ajutor somaj
are drept la ajutor de somaj o persoana care face o facultate dupa 30-35 de ani dar nu isi gaseste de lucru imediat dupa ce si-a luat licenta?daca da, in ce conditii?Va multumesc.
Răspuns la discuția divort fara martori
adica mizeriile pe care le traiesti trebuie inregistrate sau sa iti povestesti viata la vecini altfel nu poti divorta?
buna seara,vreau sa divortez,de comun acord nu se poate pentru ca sotul meu nu e de acord cu divortul, dar nu vreau sa implic nici pe altcineva in problemele noastre,pentru ca oricum am incercat sa pastrez discretie in ceea ce priveste casnicia noastra si chiar daca avem probleme si din punctul meu de vedere nu se poate continua,cunoscutii nostri nu stiu ca asa stau lucrurile si mi-ar fi greu sa gasesc martori.Cum se poate proceda in situatia aceasta?E neaparata nevoie de martori?
Răspuns la discuția iesire cu minor din tara
dar daca ramane in tara, tatal il duce pe copil la bunicii paterni sa il creasca el nelocuind acolo pe cand daca ar pleca cu mama in afara ar locui impreuna cu aceasta si s-ar bucura in fapt de prezenta si grija permanenta a unui parinte.Bineinteles ca tatalui nu i-ar fi refuzat dreptul de a tine legatura cu minorul.Chiar nu se poate face nimic?

Răspuns la discuția iesire cu minor din tara
este vorba despre mama,are minorul in grija dar cu custodie comuna,domiciliul minorului este stabilit la mama,dar la vremea stabiliri domiciliului mama locuia in tara.A plecat acum o luna si jumatate si deoarece are conditii sa isi ia copilul cu ea doreste sa faca acest lucru dar tatal se impotriveste si asta doar din rea vointa.Divortul este pronuntat si definitiv