avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 741 soluții astăzi
Forum Activitate foteaic

Activitate foteaic

În situația în care se dorește suspendarea executării silite (poprire pe conturi) pentru o datorie de 4500 ron, care este valoarea taxei judiciare?
Mulțumesc.
Citisem ceva despre nerespectarea hotărârii judecătorești,că ar exista o latură penală sau nu este aplicabil?
Mulțumesc.

CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

Nu prea se vede nimic penal.

Bună ziua!
Am următoarea speță.
Instanta a obligat pârtul să repare prejudiciul cauzat pe cheltuiala sa, în situatia in care pârâtul nu își îndeplinește obligația, petentul poate efectua reparațiile pe cheltuiala sa după care să se îndrepte împotriva pârâtului.
Pârtul nu are niciun fel de venituri...
Pe cale penală există vreo pârghie împotriva pârâtului?
Mulțumesc.
În cazul săvârșirii infracțiuni de lovire si alte violențe, organele de poliție pot aplica amendă sau amenda aplicată este cea de instanța de judecată?
Mulțumesc.
Buna ziua, domnule Niculescu!

Daca ma puteti ajuta as vrea sa stiu ce parghii legale am impotriva paratilor care deschid procese pe banda facand abuziv uzanta de dreptul la justitie, pot fi sanctionati in vreun fel?
Multumesc.
Bună ziua,

Sunt proprietarul parterului unui imobil iar la etaj este proprietar primaria, din proprietate primăriei este în curs de evacuare familia care locuiește acolo deoarece ne-a creat prejudicii majore eu fii d parte în proces în calitate de intervenient în favoarea primăriei.
Pârâții deschid proces după proces, în prezent 7, împotriva primăriei pentru a tergiversa evacuarea, ce cale de atac am împotriva lor?
Mulțumesc.
Adresați o reclamatie politiei pentru nerespectarea bunei vecinătăți.
Dacă în contractul de închiriere este mentionat faptul ca se poate cumpăra atunci se poate.
Răspuns la discuția Important-urgent
Solicitați o fișă noua scolii de șoferi, trebuie să o elibereze imediat.
Bună seara, domnule avocat!
Vă mulțumesc pentru răspuns.
Toate cele bune.