avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 798 soluții astăzi
Forum Activitate miha_mimi

Activitate miha_mimi

Discuție "prima casa"
Buna ziua,
Ma pot incadra pentru obtinerea unui credit prin programul "prima casa" daca sotul meu detine o casa mostenita inainte de casatorie? Precizez ca vreu sa fac creditul pe numele meu si nu este nevoie de cumularea venitului meu cu cel al sotului. in legislatie nu am gasit aceasta specificatie. Poate ma puteti indruma dumneavoastra.
Multumesc
daca terenul v-a fost dat in posesie (pe durata constructiei,) sunt 2 cai de a obtine dreptul de proprietate asupra acestuia .Unul in justitie, unde sunt unele cheltuieli, si cel de-al doilea, prin ordin al prefectului. cea de-a doua varianta este simpla, se intocmeste un dosar care se depune la primarie. Dar, trebuie sa dovediti ca ati fost pus in posesie cu acel teren. Intrebati si la primarie, daca nu ati facut-o pana acum, care este situatia terenului.
Presupun ca este vorba de un teren aferen locuintei. Sigur aveti acte de proprietate? E posibil sa aveti doar un act de punere in posesie.
Răspuns la discuția contract de vanzare cumparare
DA. De placerea de a merge prin tribunale. O sa radeti desi eu plang. Eu sunt Z si am mostenit (prin renuntarea fratilor) partea tatalui meu. Mama m-a dat in judecata, desi avea o sentinta civila, in care i se stabilea dreptul de proprietate conform sentintei de partaj inca din 2003. in urma divortului din 1981 casa impartindu-se in 2 loturi. pe unul si-a facut ea acte in 2003 iar pe cel de-al 2-lea in aprilie 2008 am obtinut si eu ord. prefectului. Numai ca ea, in SC din 2003 l-a trecut si pe tata pe act desi era divortata de el din 81, iar el era mort din 1988. In ian. 2008 mama i-a vandut partea ei conf sentintei de divort din 81 si S.C. sin 2003 surorii mele si din cauza ca pe act aparea si tata sora nu a putut sa intabuleze.In martie 2008 mama m-a dat pe mine si primaria in judecata ca sa i se stabileasca dreptul de proprietate conf sentintei de divort. Actiunea a fost respinsa ca fiind lipsita de interes. Dar sa nu credeti ca a renuntat. M-a dat din nou in judecata ca sa ceara anularea actelor mele, pt ca, zice ea ca a ramas o camera la mine pe care ea nu a trecut-o in actele ei din SC 2003 si nici in actul de vanzare catre sora mea. Noi am zis ca odata ce a vandut nu ne mai poate actiona in judecata neavand calitate procesuala pasiva si nu are nici interes.....
Si sa nu credeti ca a terminat. A facut plangere pt tulburare de posesie, dar am dovedit ca eu am acte si ea nu pe camera ce o vroia, si s-a decis neanceperea urmaririi penale.
Ce ma sfatuiti sa mai cer, pt ca ne-a fost respinsa exceptia prin care invocam lipsa calitatii procesual pasive a mamei?
Multumesc pentru rabdare.
Răspuns la discuția contract de vanzare cumparare
X, vanzatorul, era intabulat in cartea funciara.
X i-a deschis proces lui Z dupa ce i-a vandut (lui Y).
Lui Y i s-a respins inscrierea in CF deoarece, pe SC prin care lui X i se constata dreptul de proprietate pe casa si teren conform sentintei de partaj, mai apare inca un nume, iar X nu a dus la CF nici un act care sa dovedeasca ca acea persoana a decedat si nu mai are mostenitori.

De ce X mai are calitate procesuala pasiva daca deja a vandut ?
Răspuns la discuția contract de vanzare cumparare
Scuze, aveti dreptate. Lui Y, cumparatorului, i s-a respins de la CF. X avea carte funciara, intabulare, totul in regula.
Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati cu cateva sfaturi.
X i-a vandut lui Y, o casa cu teren prin act de vanzare cumparare, autentificat de catre notarul public. Doar ca lui Y i s-a refuzat inscrierea in cartea funciara. X a dobandit casa in urma unei sentinte de divort iar terenul in urma unei sentinte civile (unde a solicitat sa i se constituie dreptul de proprietate pe casa si teren conf. sentintei de divort)
1.Este valabil actul ?
2. X (sotia) are un proces cu Z ( mostenitorul sotului ) prin care solicita anualarea actelor acestuia. Mai poate fi X parte procesuala pasiva atata timp cat si-a vandut deja partea revenita la divort, chiar daca cumparatorul nu a primit resapingerea de la cartea funciara?
multumesc
Răspuns la discuția lipsa de interes
Nu s-a cerut nulitatea partiala a actului ci a intregului act. Si nu inteoleg cum odata ce si-a facut acte pe o parte ( si in acele acte scrie ca sunt conform sentintei de partaj) acum, dupa 5 ani, zice ca vrea sa anuleze actele celeilalte parti, fara a mentiona macar ca ea are acte pe partea ei si ca suprafetele de teren din acrte nu se suprapun. Consider ca i-ar leza dreptul de proprietate daca eu as avea acte si ea nu....dar asa? Avem avocat dar ne tot judecam de 10 luni si acum vreau sa inteleg eu cum stau lucrurile......
Multumesc.
Buna ziua,
Deoarece am un proces in derulare va rog sa ma sfatuiti ce sa fac
La divortul a 2 soti casa se imparte in 2 parti, pt teren neexistand acte (in 1981)
Sotia isi face acte pe casa si teren conform hotararii de divort in 2003.
Pe partea sotului, mostenitorul acestuia isi face acte (ordin al prefectului) in 2008
Este normal ca fosta sotie, care are acte pe partea ei din 2003 sa ceara anularea ordinului prefetului pe terenul apartinand fostului sot pe motiv va ea ar mai avea o camera in acel lot, camera ce nu a solicitat-o in 2003? Nu este lipsita de interes cererea de anulare a ordinului prefectulului? Sau ce alta exceptie pot sa invoc?
De altfel reclamanta nici nu mentioneaza in cererea de chemare de judecata ca ea ar avea acte pe partea ei de casa conf sentintei de divort ci doar ca paratul sta in una din camerele ce i-au revenit ei la partaj, si prin urmare solicita anularea actelor acestuia
multumesc
Răspuns la discuția iesire din indiviziune
la momentul 81 s-a facut iesirea din indiviziune doar la casa, pe teren neexistand acte. sotul meu, ca mostenitor al tatalui sau, si-a facut acte pe teren in 2008 (prin ordin al prefectului) iar soacra a obtinut in 2003 in urma unei actiuni in constatare acel drept. doar ca pe actul soacrei din 2003 nu este trecuta doar soacra ci si socrul meu.
multumesc