avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 772 soluții astăzi
Forum Activitate Kuor3

Activitate Kuor3

Buna ziua,

Am o intrebare in legatura cu responsabilitatea scolii de soferi de a echipa corect motocicletele pentru desfasurarea cursurilor de cat A.

Mai exact, pe motocicleta pe care imi urmez orele exista oglinzi retrovizoare stoc, care sunt limitate in reglaj, fiind mai inalt si mai plinut nu reusesc sa gasesc o pozitie care sa imi permita vederea laterala corecta pentru a ma putea asigura in trafic.

Am ridicat acest punct cu managerul scolii, atitudinea acestuia a fost delasatoare.

Intrebarea mea e este, ce pot face, unde ma adresez sa reusesc sa conving managerul sa echipeze corect motocicleta.

Mi-a fost sugerat sa imi cumpar eu extensii si sa le pastrez dupa, care nu cred ca e corect nici fata de mine, nici de viitorii cursanti.

Multumesc
Multumesc.
Vecinii mi-au facut o reclamatie pentru galagie, a venit politia si desi au observat ca nu era muzica sau petrecere, doar stateam cu un prieten la vorba, au tot insistat ca fac galagie si tulburez linistea. A urmat o discutie contradictorie mai aprinsa iar domnii mi-au luat doar datele dar unul din politisti m-a amenintat ca imi voi primi amenda in posta. Este posibil sa imi vina ulterior amenda? Nu era obligatoriu sa primesc la fata locului atunci?
Buna ziua,

Am o intrebare in legatura cu taxarea salariilor: Contract in Germania, Munca: Remote din Romania.

Scenariu.
Oferta de 2000Euro Brut
6 Luni Formare/Training - in Germania
Taxe platite automat de angajator rezulta un NET de aprox: 1530EUR
+Angajatorul Plateste Aprox 395.50Eur Statului German (Employer Contribution) Echivalent la CAS in Romania

Dupa cele 6 luni: Munca se face remote din Romania, unde angajatorul imi va vira BRUT iar eu va trebuii sa imi platesc taxele folosind formularul unic.

Avand in vedere ca sistemul de taxare e diferit intre cele doua tari, iar in Romania CAS'ul este inclus in BRUT.

Odata in Romania :
+Angajatorul Plateste Aprox 395.50Eur Statului German (Employer Contribution) Echivalent la CAS in Romania
- Eu voi Plati CASS + Impozit pe venit ~19/20%
NET Aprox: 1530EUR

As dori sa stiu daca am inteles corect, sau cum ar trebuie sa functioneze in acest scenariu.
Răspuns la discuția Obligatii dupa avort
Sunt de acord cu raspunsul.
Legat de sprijinul psihologic, se poate translata acesta in sprijin financiar? Sa ajuns sa fie ceruta o anumita suma de bani sau se va începe urmarirea legala/judecată.

Buna ziua, din curiozitate vorbind despre 2 persoane majore. In cazul in care ea doreste sa recurga la avort se poate legal ca ea sa il oblige pe el sa suporte plata acestei proceduri? Ulterior acestei proeduri are el vreo obligatie legala sau financiara fata de ea? Multumiri anticipate
Salut,

O mica curiozitate, in luna Mai 09 2018 am trecut examenul auto, la sfarsitul examenului examinatorul mi-a comunicat ca permisul urmeaza a fi livrat la domiciliu.

Dupa examen, am parasit localitatea (alt judet - exemplu distanta Brasov-Timisoara) unde lucrez pe timp de vara, lasand in urma parintilor procura pentru a ridica permisul de la postas.

Dupa o saptamana de asteptare, am vazut pe siteul DRPCIV Bucuresti, ca permisele eliberate intre Mai 08 2018 - Mai 19 2018, nu vor fi livrate ci trimise la resedinta de judet a respectivului, de unde urmeaza sa fie ridicat personal(singura solutie oferita de ei).

Parintii neaflanduse in masura de a se deplasa sa ridice permisul iar eu neaflandu-ma in judet pe o perioada lunga am trimis email celor de la DPRPCIV de la resedinta de judet si le-am cerut sa il trimita la DRPCIV in resedinta de judet unde ma aflu sa il ridic. _ Acest lucru a fost facut in urma unor apeluri si pierderii a 2 ore in telefon pana a raspuns cineva la sediul lor, care mi-a transmis sa trimit cerere pe email cu documente necesare si se va rezolva.
Raspunsul lor, nu se poate.

In urma raspunsului, le-am scris sa imi explice de ce mi sau transmis informatii incorecte la telefon de catre cine mi-a raspuns, asemeni daca se stia ca din data de 8 Mai 2018 nu se vor livra permise examinatorul mi-a transmis ca va fi livrat. Si de ce nu isi asuma regreseala ca institutie, si sa livrezele permisele, chiar daca va fi o intarziere.

Nu am primit raspuns la acest email, trecand mai mult de 30 zile de la trimiterea lui am mai scris odata ca as dori un raspuns, si ca intentionez sa depun o plangere( chiar daca sunt sigur ca nu va luata in considerare) catre DRPCIV Bucuresti pentru misinformare si lipsa de eficienta in a oferi un raspuns.

In urma acestuia mi sa comunicat ca sa indentificat o solutie si ca permisul va fi livrat in urmatoarea zi. Acum dupa 1 saptamana, permisul nu a ajuns, am contactat Posta Romana, nu au nimic pe numele meu, iar daca ar fi fost trimis ar fi trebuit sa ajunga in maxim 72 ore.

Am scris din nou, intrebandui exact ce se intampla, si astept un raspuns.

Cum credeti ca ar trebuii sa procedez in continuare?