avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 827 soluții astăzi
Forum Activitate Dmt10

Activitate Dmt10

Buna seara. Poate mă poate lamuri cineva sau să mă îndrume către instituția care îmi poate oferi aceste informații. Acum stau cu fiica mea de 1,5 ani acasă, nu merg la lucru, nu sunt in CIC deoarece nu eram angajata când am rămas insarcinata, eram studentă in ultimul an. Indemnizație primesc datorita faptului că am lucrat câțiva ani înainte. Din septembrie vreau sa reîncep ultimul an de facultate deci nu mă voi angaja. Voi merge doar la facultate și in rest voi sta acasă cu fetița. Problema e că nu am cu cine sa o las deci trebuie sa o duc la creșă câteva zile pe săptămână. Mă întreb dacă trebuie sa fiu angajata ca sa o pot înscrie? Indemnizația îmi va fi tăiată daca o înscriu la creșă? Mulțumesc
Buna ziua. Am o fetiță de 11 luni născută în urma unei relații cu un bărbat de care m am despartit in urma cu 6 luni. Fetița este pe numele meu dar el apare că tata in certificatul ei. In ultimele 6 luni, de cele mai multe ori mă mintea că vine la fetița dar apoi se făcea dispărut cu săptămâni, in ultimele 2 luni nu i a dat fetitei nimic. Din cauza faptului că fetita va crește va fi conștientă iar tatăl ei are toate șansele să o facă să sufere pt că mereu promite că vine și nu vine, am hotărât să încerc să îl decad. Am căutat pe internet legislație și am văzut că poate fi decăzut doar daca maltratează copilul sau consuma alcool sau stupefiante. El consuma stupefiante de 15 ani, acesta a fost și unul dintre motivele despărțirii, consuma in casa sau ajungeam la certuri groaznice pt că venea acasă sub influența lor iar copilul era născut. A și venit in putinele vizite amețit de nu știa pe ce lume e. Eu la începutul anului voi merge la tribunal sa discut cu un avocat pt că din ce am citit e un proces greu. Dar dacă eu declar că el consuma stupefiante chiar și în prezența fetei, cum pot dovedi? Analize dar ce dovezi am că a fost de nenumărate ori sub influența lor în prezența fetei? Oare am vreo șansă cu acest detaliu legat de stupefiante sa fie decăzut? Mulțumesc
Bună ziua. Din cauza unei probleme tot mai des intalnite, și anume gambling (jocuri de noroc), fostul soț al verișoarei mele a amanetat toate laptop urile și telefoanele din casa. Ulterior, l-a trimis pe fostul sot la casa de amanet sa stearga toate datele dar angajatii i au spus ca nu are dreptul. Neputand sa le scoată pe toate acum, îi rămâne sa prelungeasca contractele și sa scoată rand pe rand. Problema ei e ca e foarte ingrijorata de faptul ca angajații amanetului vor verifica toate datele din telefoane și laptop uri. Nu știu ce politica au cei din amanet, dar dacă cumva se va întâmpla ca datele ei sa fie divulgate, ce masuri poate lua impotriva casei de amanet? Sunt video și fotografii cu copiii lor, cu ei, cu tot ce tine de fosta lor viață personala. Va multumesc.
Buna seara. Va rog daca se poate sa ma ajutati cu o info. Vreau sa stiu daca neplata controbutiilor la cas datorita lipsei de job afecteaza primirea indemnizatiei crestere copil de la stat? Urmeaza sa nasc zilele acestea. Am mai mult de 12 luni lucrate in ultimele 24 anterior nassterii dar ultimele 7 luni din sarcina nu am avut niciun job si nici nu am contribuit cu nimic la cas. Recent, o cunostinta mi a spus neaparat sa merg la cas sa achit din urma cele 7 luni nelucrate deoarce in caz contrar nu voi primi indemnizatia. Intrebarea mea pt dvs: conteaza contributia la cas pt cele 7 luni sau conteaza doar existenta a 12 luni din ultimele 24 anterior nasterii pt primirea indemnizatiei? Multumesc
Buna ziua. Va rog sa ma ajutati, deoarece nu stiu la ce institutii sa ma adresez si cand, cu ce acte. Acum 2 luni m am angajat la o firma din Timisoara. Acum o luna am aflat ca sunt insarcinata. Mi a fost foarte rau timp de 2 saptamani, imi faceam treaba la lucru dar mai incet si nu aratam prea bine. Saptamana aceasta m au concediat, in perioada de proba fiind pe motiv ca nu ma incadrez in standardele lor. Bullshit dar aveau dreptul deoarece eram in proba. Ok acum sunt insarconata in 9 saptamani si fara job. De precizat ca in septembrie vreau sa ma inscriu in anul 3 la facultate, an pe care l am pierdut. Nu stiu daca are vreo legatura. Nu sunt casatorita inca cu tatal copilului, el a lucrat in strainatate pana in ianuarie 2018, iar de 3 luni este angajat in Timisoara cu carte de munca. Nu stiu daca facultatea ma ajuta sa beneficiez de vreun bonus de la stat sau orice venit, sau iubitul meu care la nasterea copilului va avea 10 luni de lucru cu carte de munca in tara. Nu stiu daca a lucrat cu carte sau fara in Anglia. Va multumesc si imi cer scuze pentru mesajul lung. O duminica frumoasa!