Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Condiții acordare indemnizație creștere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Condiții acordare indemnizație creștere copil

Buna seara. Poate mă poate lamuri cineva sau să mă îndrume către instituția care îmi poate oferi aceste informații. Acum stau cu fiica mea de 1,5 ani acasă, nu merg la lucru, nu sunt in CIC deoarece nu eram angajata când am rămas insarcinata, eram studentă in ultimul an. Indemnizație primesc datorita faptului că am lucrat câțiva ani înainte. Din septembrie vreau sa reîncep ultimul an de facultate deci nu mă voi angaja. Voi merge doar la facultate și in rest voi sta acasă cu fetița. Problema e că nu am cu cine sa o las deci trebuie sa o duc la creșă câteva zile pe săptămână. Mă întreb dacă trebuie sa fiu angajata ca sa o pot înscrie? Indemnizația îmi va fi tăiată daca o înscriu la creșă? Mulțumesc
Indemnizația nu cred ca va va fi tăiată daca înscrieti copilul la creșă, insa intrebati si la AJPIS.