avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 993 soluții astăzi
Forum Activitate levi87128

Activitate levi87128

Daca pana la urma se realizeaza vanzarea banca romaneasca atunci ce se intampla cu executarea inceputa de ei impotriva mea? Ea nu se anuleaza din oficiu si noul proprietar care teoretic ia si creantele sa trebuiasca sa inainteze o noua executare?
Răspuns la discuția Sechestru autoturism vandut
Buna, nu inteleg ce vreti sa spuneti prin prelungiti procedura? Motivele sunt adica ridicarea sechestrului deoarece masina nu mai este proprietatea mea... - sau in acest caz daca este oprit de politie nu se poate sechestrat?

ynocentta a scris:

Daca aveti motive intemeiate se justifica sa formulati contestatie la executare daca nu,doar prelungiti procedura

Buna ziua, am situatia urmatoare: La inceputul anului mi-am vandut masina in itlaia. Acolo in martie cand sa inmatriculat sa zis ca trimit ei actele in ro ptr radiere. Intre timp avand un credit restant o banca a inceput sa ma execute. Executorul in iunie a vazut inca masina in evidenta in ro si acum a pus sechestru pe ea. Intrebarea este ca acum ce este de facut sa se rezolve si sa nu aiba noul proprietar probleme daca vine in ro? Trebui sa fac contestatie la executare? Am citit ca se face la 15 zile de la primirea procesului verbal de sechestru? Multumesc ptr sfaturi caci chiar nu gasesc nicaieri informatii relevante... :(
Da asa este este debitare directa, dar am avut restanta, mi-au inchis creditul si l-au dat la departamentul de recuperare. Unde initial dupa ce mi-au blocat primii bani intrati si au incasat cam 25% din ei restul mi-au eliberat ajungande la intelegerea sa il caut pe nenea asta de la recuperare sa face esalonare dar asta nu a raspuns la tel si dupa 2 incercari si vazund ca creditul e tot acriv al lasat asa. Dupa aceasta faza aveam creditul tot activ in aplicatie si asteptam sa se debiteze dar dupa ce am vazut a 2 a luna ca nu sa debitat am vrut sa il caut din nou pe nenea asta de la recuperare dar intre timp sa blocat din nou tot salariul si nu mai vor sa imi deblocheze contul si imi propreste o treime din salar fara nici un act legal adica nu m-au executat. Am incercat sa cer esalonare si sa pletesc sa zicem cam 2 rate lunar dar ei nu vor si asa imi iau cam 3 rate prin proprire... mentionez ca tot am in aplicatie creditul activ prin urmare este dezinformare in urma careia tot eu am ramas pagubit. Sa nu vorbin de faptul ca initial m-au luat banii de delegatie aprox 2500 ron care este ilegal dupa cunostintele mele... Aveti cumva idee pentru situatia de fata ce demersuri ar trebui facute sa ii dau in judecata? Era sa imi pierd locul de munca din cauza ca mi-au luat banii de delegatie plus ca acum sunt total afectat ca imi ia vreo 1200 ron in loc de nici 300 cat aveam rata....
Deci se poate sa fie ipoteca pe cont pe un credit simplu de nevoi personale la ING? Dar si asa eu cred ca e ilegal sa imi blocheze total contul cu tot salariul si sa trebuiasca sa ma rog de ei sa imi dea doua treimi nu?
Cred ca da adica asa se numeste procedura... deci nu l-am lutut plati cative luni, nu ma contactat nimeni si cica s-a reziliat si sa dat la departamentul lor de recuperare sau cum se numesc deci tot la ING e nu e la executare... apoi cand au intrat niste bani de diurna pe cont mi i-au blocat abuziv si au luat din ei mai mult decat am convenit. 25% din daroria total... acum deoarece nu am achitat tot s-a suparat nenea asta de la recuperare si mi-a blocat definitiv contul pana nu platesc si imi opreste lunar o treime din salarul care intra pe el si mi-l deblocheaza 1-2 zile sa imi scot diferenta... eu zic ca este abuziv fara o hotaraire... mai ales ca eu am vrut sa platesx in rate mai convenabile dar a zis ca ptr mine nu mai este valabila aceasta variant.... :( aveti cv idee ce s-ar putea face? Era sa imi pierd si jobul ca mi-au blocat diurna si banii de cazare aproape 2000 de euro...
Am un crdit la ING care s-a reziliat. Angajatul de la biroul lor de recuperari nu vrea sa facem o intelegere, mi-a pus blocare pe contul curent de salariu si imi opreste 30% fara nici o hotarare judecatoreasca de exexutare doar ca asa vrea muschii lui. Mentionez nu am fost executat silit e tot un departament al ING. Este legala aceasta chestie? Ce pot face in afara de a-mi muta salariu la alta banca? Unde as putea sa ii reclam si cu ce drept, lege fac aceasta proprire daca nu avem o executare silita?
Am o amenda neplatita si un credit dat la recuperare unde inca negociez cu ei. As vrea sa stiu daca ar fi o cale in care sa ma asigur ca nu mi se blocheaza contul. Sunt si cetatean strain si m-am gandit sa imi deschid un cont cu pasaportul si asa nu ma pot gasi in baza cnpului... ar fi asta o solutie buna temporar?