avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1836 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters489759

Activitate ContSters489759

Cum se sterge contul si toate mesajele scrise de un utilizator?
Răspuns la discuția Avocatul Poporului
Nu aveti nici o obligatie sa-mi cititi postarile anterioare dar nici sa raspundeti la o intrebare inexistenta. Ce legatura au asociatiile de proprietari cu statele de plata la o institutie publica? Daca d-voastra vedeti relatia dintre ele, atunci e perfect. Eu nu o vad.
Răspuns la discuția Avocatul Poporului
Important e ca Avocatul Poporului sa vada ca mi se ingradeste dreptul de a vedea tabelele de plata. Si daca nu intervine in proces, trebuie sa aiba o parere, nu poate sa-mi spuna ca asta nu e de competenta lui, cum sugerati dumneavoastra. Si atunci, de ce-i spune Avocatul Poporului? Ce fac avocatii? Ar trebui sa-i spuna cum? Face doar verificarile si gata? Nu se intampla nimic dupa aceea? Atunci, pun inca o data intrebarea: De ce-i spune Avocatul Poporului? Pentru ca in limba romana nu exista un alt cuvant care sa denumeasca ceea ce face Avocatul Poporului? Nu cred!
Pot sa-l dau in judecata prin Avocatul Poporului, tinand cont de faptul ca nu mi se respecta un drept fundamental: sa vad statele ( tabelele ) de plata din anii respectivi (am scris pe tema asta in celelalte postari)? Sigur, pot sa-l dau in judecata si la judecatorie, dar sunt aproape sigur ca nu voi primi un raspuns pozitiv (agentului de politie raspunzator de caz nu i s-au aratat aceste tabele) .
Răspuns la discuția Fals in acte contabile 2
Anul asta s-au dat voucherele de vacanta pentru cadrele didactice, in valoare de 1450 lei. Eu nu am vrut sa le iau iar directorul m-a pus sa fac cerere semnata ca nu le vreau; mi-am adus aminte ca acum 11,10, respectiv 9 ani, cand nu am luat cei 100 de euro anual, pentru manuale si rechizite (pentru cadre didactice), nu am semnat nici o cerere de renuntare la bani; i-am cerut directorului sa-mi arate tabelele din anii respectivi, cu cei 100 de euro si am reusit sa vad un singur tabel original, cel din anul scolar 2007-2008, avand insa o alterare: peste un nume ( am presupus ca este al meu) s-a sters cu pasta corectoare si s-a scris peste pasta (in mod ilegal) numele unei profesoare care, avand doar 6 ore in catedra (era in pensie) in total, nu avea dreptul sa primeasca cei 100 de euro (decat daca ar fi avut norma intreaga, adica 18 ore saptamanal) ; in loc de tabelul original din 2006-2007 am primit o copie trasa la imprimanta (un fals) iar tabelul din 2008-2009 nu l-am vazut: directorul a zis ca nu-l gaseste si ca de fapt, atunci nu s-au primit bani. Deci, aproape sigur, directorul a semnat pe numele meu falsificand semnatura mea. Tabelele din ceilalti doi ani nu mi le arata pentru ca nu are pe cine sa treaca peste numele meu. Deci, daca il dau in judecata, voi cere sa mi se arate si celelalte doua tabele in original (nu-i sigur ca mi le va arata nici asa, iar eu nu stiu ce-i poate face legea; pana acum, degeba i le-am cerut, degeaba am facut cerere scrisa ca sa le vad, tipul e incapatanat) .
Nu vreau sa-mi satisfac curiozitatea, stiu sigur ( si el stie ca eu stiu).
Vreau sa-l dau in judecata in proces civil, ca sa se stie ca a furat (sa stie si altii nu doar eu) ; chiar daca nu e vinovat penal, e vinovat moral. Deci vreau ca instanta sa declare ca directorul a falsificat acte contabile, chiar daca nu va fi condamnat pentru asta. Nu cred ca e o simpla curiozitate.

Referitor la actele contabile, directorul zice ca tabelele cu cei 100 de euro nu sunt state de plata si, deci, nu trebuie tinute in arhiva mai mult de 10 ani (mai ales ca banii aia au fost castigati printr-un proces dintre sindicat si minister) . Puteti sa-mi spuneti care este adevarul?

Pana la urma, e vorba de 300 de euro, cate 100 de euro pe an, dati in anii scolari 2006-2007, 2007-2008 si 2008-2009 pentru cumpararea de manuale.... de catre cadrele didactice.
Răspuns la discuția Fals in acte contabile 2
Problema e ca nu stiu daca instanta va folosi raspunsul primit de la politie (fapta este prescrisa) pentru a respinge cererea mea.
Vreau sa-l dau in judecata in proces civil, ca sa se stie ca a furat (sa stie si altii nu doar eu) ; chiar daca nu e vinovat penal, e vinovat moral. Deci vreau ca instanta sa declare ca directorul a falsificat acte contabile, chiar daca nu va fi condamnat pentru asta.
Intr-un stat de plata din 2007-2008 (tabel de plata) cu plata celor 100 de euro pentru cumpararea de manuale de catre cadre didactice, un nume este sters cu pasta corectoare si este scris peste ea un alt nume, fara sa existe langa corectura stampila scolii si semnatura directorului: actul a fost alterat. Pot sa-l dau in judecata pe directorul scolii pentru aceasta ilegalitate (mai ales ca am motive sa cred ca numele sters este al meu)?. Precizez ca politia mi-a dat raspuns ca pedeapsa penala pentru o astfel de (posibila) fapta este prescrisa. Directorul scolii a zis ca, oricum, actele de tipul asta se tin in arhiva numai 10 ani, atunci cand i-am spus sa-mi arate aceste tabele de plata (desi cei 10 ani se termina doar la 1 septembrie 1018 si eu cred, nu sunt sigur (ar fi bine daca mi-ati spune), ca actele de tipul asta (acte contabile) trebuie sa stea in arhiva 50 de ani.