avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 814 soluții astăzi
Forum Activitate MirryB

Activitate MirryB

Răspuns la discuția Access boxa comuna la bloc
Buna seara,

Cam aceeasi problema o am si eu. Doresc sa am acces la boxa din bloc, insa nu ni se permite de catre presedintele asociatiei.
Am vb cu locatarii blocului, cu totii sunt de acord sa folosim la comun acea incapere, insa nu ni se da acceptul.
Din cate stiu si am citit, toti locatarii pot dispune de spatiul respectiv.
Va rog sa ma ajutati cu un rsp in acest sens.
Suntem obligati sa platim chirie pt a beneficia de spatiul respectiv, ca si locatari ai blocului ?

Multumesc anticipat ! :)
Buna seara,

In 1 august am achizitionat un apartament, insa nu ne-am mutat inca ( este asadar nelocuit).
Zilele trecute am anuntat la Asociatia de proprietari a noului imobil ca ne vom muta in octombrie ( eu cu sotul) , pt a ne inregistra la consum 2 persoane.
Am dus copia ctr de V-C si copia cartii de identitate, si mi s-a spus ca am de achitat pe luna august 89 lei.
M-am conformat si am achitat.
Ulterior mi-am dat seama ca probabil facusem o greseala.
Este normal sa platesc consumul la Asociatia de Proprietari in 2 locuri, eu consumand utilitati intr-un singur loc?
Mi se pare aberant.
Va rog sa ma lamuriti privind acest aspect.
Am achitat datoriile atat la asociatia vechiului imobil ( unde locuim inca), cat si la imobilul achizitionat in 1 august, in care ne vom muta abia in octombrie.
Nu ar fi trebuit sa completez o cerere pt introducerea la asociatia noului imobil a 2 persosne? Nu mi s-a dat sa completez nimic...
In octombrie se va afisa consumul pe luna septembrie si voi fi nevoita sa achit din nou in 2 parti ( atat la vechiul apart, unde momentan locuim, cat si la noul apart achizitionat).
Pot figura in 2 parti ?

Astept cu interes rsp dvs.

Multumesc anticipat !
Buna seara

Am cumparat un apartament, iar balconul este complet din sticla ( atat partea de jos, cat si cea de sus).
Ma gandesc sa il inchid complet, in sensul in care as vrea ca partea de jos sa fie zidita atat in interior, cat si in exterior.
Este nevoie de autorizatie pt asa ceva?
2 vecini din blocul alaturat (lipit) au facut deja aceasta modificare, insa nu stiu daca au sau nu autorizatie.
Nu doresc sa il modific, iar apoi sa ma trezesc cu amenda si cu faptul ca va trebui sa il refac la loc.

Astept raspunsul dvs.
Multumesc anticipat!
Buna ziua,

Inteleg ca e ok sa aleg inca de la bun inceput CCC de 2 ani, iar daca ma intorc la serviciu inainte cu 60 zile, beneficiez de stimulent de insertie timp de 1 an de zile.
Este obligatoriu sa ma intorc la acelasi angajator pt a beneficia de stimulent ?

Multmesc de raspunsuri!
Buna ziua,

As dori sa stiu care este diferenta intre a alege 1 an sau 2 ani de concediu maternal.
Daca optez sa raman in Ccc 1 an, apoi prelungesc cu inca unul, este in dezavantajul meu?
Ar tb sa aleg optiunea de 2 ani?

Multumesc !