avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 806 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Plata consum la asociatie in doua locuri
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Plata consum la asociatie in doua locuri

Buna seara,

In 1 august am achizitionat un apartament, insa nu ne-am mutat inca ( este asadar nelocuit).
Zilele trecute am anuntat la Asociatia de proprietari a noului imobil ca ne vom muta in octombrie ( eu cu sotul) , pt a ne inregistra la consum 2 persoane.
Am dus copia ctr de V-C si copia cartii de identitate, si mi s-a spus ca am de achitat pe luna august 89 lei.
M-am conformat si am achitat.
Ulterior mi-am dat seama ca probabil facusem o greseala.
Este normal sa platesc consumul la Asociatia de Proprietari in 2 locuri, eu consumand utilitati intr-un singur loc?
Mi se pare aberant.
Va rog sa ma lamuriti privind acest aspect.
Am achitat datoriile atat la asociatia vechiului imobil ( unde locuim inca), cat si la imobilul achizitionat in 1 august, in care ne vom muta abia in octombrie.
Nu ar fi trebuit sa completez o cerere pt introducerea la asociatia noului imobil a 2 persosne? Nu mi s-a dat sa completez nimic...
In octombrie se va afisa consumul pe luna septembrie si voi fi nevoita sa achit din nou in 2 parti ( atat la vechiul apart, unde momentan locuim, cat si la noul apart achizitionat).
Pot figura in 2 parti ?

Astept cu interes rsp dvs.

Multumesc anticipat !
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 09:58, 29 Septembrie 2018
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Chiar daca nu locuieste nimeni intr-un apartament sunt cheltuieli care se repartizeaza pe cota parte indiviza (salarii, indemnizatii, intretinere lift, etc.).
Daca aveti nelamuriri puteti cere informatii de la administrator sau printr-o cerere adresata presedintelui asociatiei de proprietari aveti posibilitatea sa solicitati sa va prezinte modalitatea de calcul.
La avizier trebuie sa existe un tabel cu explicatii ale cheltuielilor pe categorii, pe nr de pers, pe cpi, Puteti incepe de acolo sa va informati si daca nu va lamuriti mergeti mai departe la presedinte, administrator.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Fiind proprietar acolo unde nu locuiti in prezent nu este ilegal cum au procedat.
Asa cum s-a aratat mai sus, anumite cheltuieli trebuie achitate de proprietar.

Era nelegal daca nu erati proprietar si erati trecut la intretinere fara sa locuiti acolo.
Aici exista diferenta...
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Dispozitia in vigoare prevede fara exceptie ca proprietarul are obligatia lunara sa achite cote intretinere chiar daca nu locuieste in apartament
Vi s-au impus sume de plata aferent parti comune condominiu
Apartamentul este prevazut cu aparate individuale contorizat utilitati ?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Sume incasate eronat ContSters215676 ContSters215676 Buna seara, 1. Administratorul blocului a reparat o parte de terasa si in urma facturii a introdus la proprietarii de pe partea care a reparat a retinut o ... (vezi toată discuția)
Scoatere permanenta de la intretinere ariadna661 ariadna661 Buna ziua Am achizitionat un apartament in luna dec 2013 si urmeaza sa ma mut definitv la adresa respectiva din martie 2014. As dori sa stiu daca este ... (vezi toată discuția)