avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 728 soluții astăzi
Forum Activitate Danna121490

Activitate Danna121490

Buna ziua! Am avut pana de curand 2 joburi, unul cu norma intreaga, iar celalalt part-time(12 ore/luna), Am fost nevoita sa imi dau demisia de la locul de munca principal si am ramas doar cu contractul part-time,
salariul brut de 428 lei. La o luna dupa ce am terminat preavizul am aflat ca am ramas insarcinata. Pot sa beneficiez de indeminzatia de crestere copil, avand in vedere ca am contract pe 2 ore?
Buna ziua! cum se poate stabili un program de vizita? am divortat acum 2 ani si el fiind plecat in strainatate,avem custodie comuna si nu am stabilit un program, pentru ca am considerat ca ma pot intelege cu el, cand vine acasa sa stea copilul cu el. de fiecare data cand a venit in tara, i-am lasat copilul, dar el ma urmareste, ma jigneste, m-a batut de fata cu copilul, dar din pacate nu am luat nici o masura. neavand un program, el crede ca poate sa ia copilul oricand, chiar si noaptea. cum se procedeaza? pot eu sa ma duc sa ii fac program sau trebuie el sa ma dea in judecata? nu vreau sa indepartez copilul, dar nici sa ma jigneasca si sa vina la mine la usa sa imi faca scandal de cate ori vrea. si ce inseamna mai exact custodia comuna! Multumesc anticipat!
Buna ziua. Am un pfa care vreau sa il radiez. Problema este ca nu am stiut ca nu trebuie sa.mai am stoc de marfa. Pe 1 Septembrie am incetat activitatea. Ieri cand am fost la contabil, l-am intrebat ce se intampla cu stocul de marfa si a zis ca ar fi fost bine sa scap de el. Contabilul a zis sa il bat pe casa de marcat, dar e posibil sa il bat din moment ce am incheiat activitatea acum 2 saptamani?
Discuție Inchidere pfa
Buna ziua. Am un pfa, activitate comertul cu amanuntul. Din aprilie 2018 am inceput activitatea, dar magazinul nu merge sub nici o forma si vreau sa il inchid. Care este procedura? Mentionez ca mai am stoc de marfa de aproximativ 10000 lei? As vrea sa bag reduceri. Va rog sa imi spuneti cum se procedeaza! Multumesc anticipat