avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 969 soluții astăzi
Forum Activitate crilodeea

Activitate crilodeea

Onutza 21_21 citeste Regulamentul si Statutul Casei de Asigurari a Avocatilor art. 20 si urm., respectiv art.84 si urm.

sau

www.avocatnet.ro/content/for...

Răspuns la discuția lei vs RON
ROL era termenul pentru lei folosit de banci. In momentul denominarii, plecand de la termenul folosit de banci, au intitulat noul leu RON pt a se putea face distinctia intre banii vechi si cei noi.

Moneda nationala s-a numit si se numeste LEI.

Daca aveti sume in dreptul carora scrie lei, inainte de denominare, inseamna ca sunt lei vechi. Iar daca aveti sume in dreptul carora scrie lei, dupa denominare, sunt lei noi.
Răspuns la discuția Cum caut si imi aleg avocatul ?
avTodincaVeronica a scris:

Am gasit doi decedati de vreo cativa ani...


X-( Am vizitat si eu site-ul, din pacate, si am vazut-o pe lista pe prietena mea care a decedat acum 2 ani, tanara fiind.... :( :(

AVLIL a scris:

Devci saitul duce in eroare, furnizand informatii gresite.


Daca tot ati intrat pe acest site pentru a va face reclama, luati act de parerile noastre si mai ales da-ti dovada de respect fata de persoanele care va acceseaza site-ul.
Răspuns la discuția Ne distram in sala de judecata

Am asistat la un proces in care era audiat un martor in varsta de 92 de ani, dintr-un sat.
Judecatoarea il intreba ce facea in momentul in care invinuitul a venit la el acasa. Martorul: "Faceam chef". Judecatoarea amuzata: "Si ce faceati la chef?". Martorul: "Pai, beam tuica si fumam Carpati cu pretenii mei". Judecatoarea zambea deja: "Si femei nu aveati la chef?". Martorul: "Nu, doamna, era chef pt. barbati"....:D
Răspuns la discuția PV de contraventie
polilex a scris:

In luna noiembrie mi s-a intocmit un PV prin luna decembrie m-am trezit cu PV afisat pe usa de la apartament.


Cate zile au trecut exact de la data aplicarii sanctiunii (intocmiri PV) pana la data comunicarii (afisarea pe usa apart.)?

Art.14 din OG 2/2001 prevede: "executarea sanctiunii amenzii contraventionale se prescrie daca procesul-verbal de constatare a contraventiei nu a fost comunicat in termen de o luna de la data aplicarii sanctiunii"
Sunt utile site-urile, dar am o mica "reclamatie" de facut.

Pe site-ul modeldecontract.ro la sectiune "adrese si telefoane utile" am vazut ca telefoanele Administratiilor Financiare a oraselor judetului Hunedoara sunt de la Administratiei Financiare a orasului Hunedoara.:-/

Sa continui si cu o mana de ajutor:
Administratia Finantelor Deva: 0254.212.450, 216.776
Administratia Finantelor Brad: 0254.612.607; 612.558; 612.663
Administratia Finantelor Orastie: 0254.247.484
Administratia Finantelor Petrosani: 0254.549.090
Administratia Finantelor Lupeni: 0254.560.696; 562.041
Administratia Finantelor Vulcan: 0254.570.322

In rest....calitate si profesionalism. =D>
Discuție jurisprudenta
Pentru noi cei la inceput de drum, gasesc foarte utila sectiunea "Documente utile". Probabil este utila si veteranilor....;)

Nu ati vrea sa se infiinteze si sectiunea "Jurisprudenta" in care sa gasim spete utile sau chiar un rezumat al diferitelor procese castigate/pierdute de colegi?

Ce parere aveti?
Sunteti :thumbup: sau contra :thumbdown: ?
Răspuns la discuția sunt victima unui accident rutier
Vera a scris:

puteti cere daune de la autorul accidentului, daune care vor include toate cheltuielile de spitalizare care le-ati avut, chelt.cu tratamentul, inclusiv salariul la care ati avut dreptul daca ati fost salariat.


Pastrati toate chitantele si facturile acestor cheltuieli pentru a putea face dovada lor in instanta.

Unei victime i s-a prescris o reteta cu un antibiotic in valoare de 2500 ron. Si pentru ca nu a pastrat nici reteta, nici bonul de la farmacie, instanta nu i-a acordat acei bani....#-o
Răspuns la discuția procedura uzucapiune
Multumesc frumos.
Esti din zona de ai dat un raspuns atat de detaliat?...=D> Sau doar foarte bine informat...:P

Judecatoarea vrea sa stie cum dorim sa se judece....pe procedura contencioasa sau necontencioasa. #-o

Au si inceput colegii sa ma intrebe dupa ce procedura se judeca :O..de parca parerea mea a schimbat mersul lucrurilor in instanta :))
Răspuns la discuția preaviz
crisandra a scris:

Si care este act normativul in care gasesc dispozitia?


Legea 53/2003 actualizata pana la 28 iulie 2007....cred ca nu a aparut nici o republicare sau actualizare de atunci