avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 499 soluții astăzi
Forum Activitate Laurm

Activitate Laurm

buna ziua,
eu am citit intr-o stire urmatoarele:
"Valoarea actuală a stimulentului de inserție
Legea nr. 225/2021 stabilește că, începând cu anul 2022, valoarea stimulentului de inserție se stabilește pe baza Indicatorul Social de Referință (ISR), care se calculează în funcție de rata inflației și se actualizează în luna martie a fiecărui an.

Conform actului normativ, dacă rata anuală medie a inflației are valoare negativă, în anul respectiv se păstrează ca bază de calcul ultima valoare ISR. Conform datelor Institutului Național de Statistică, rata inflației pe anul 2022 a fost de 13,8%, ceea ce corespunde unei valori ISR de 598 de lei."

si pe google cand cauti valoarea stimulentului pentru 2023 apare cu sumele "majorate" cu inflatia anului trecut
[ link extern ]
buna ziua

Stimulentul de insertie nu trebuia sa se majoreze in 2023, ca de altfel anual cu rata inflatiei? atat cel acordat pana la 2 ani(1500ron) cat si cel "uzual" de 650 ron?

multumesc
Răspuns la discuția Concediu prenatal
Sau poti sa mergi la medicul ginecolog sa-i soliciti "Concediu medical" pentru "sarcina cu probleme".
Concediul Medical suspenda contractul de munca din cate stiu eu.
Dupa ce ajungi in perioada in care ar incepe de drept concediul prenatal se poate opri concediul medical.
Buna ziua,

Detin un autoturism cu nora de poluare euro 3.
In textul hotararii de consiliu cu care s-a aprobat aceasta taxa nu se specifica clar(sau n-am vazut eu) daca pentru masinile euro3 Benzina trebuie sa achiziti taxa si in afara ZACA, sau doar daca intentionezi sa traversezi.

Multumesc anticipat pt raspunsuri
Buna ziua,

am vazut o propunere legislativa din 2019 conform careia detinatorii cat. B daca au >24ani vor putea conduce si motociclete de 125 CC.
s-a aprobat aceasta propunere?
Răspuns la discuția Indemnizatie student
Din punctul meu de vedere, daca nu este mentionat nimic legat de repetare, nu exista motiv de dubiu.
Ar fi putut fi interpretat in cazul in care era mentionat un "daca" pe undeva.
Nu se specifica sa fie prima facultate, sa fie la buget, sau sub ce denumire este inscrierea( inscris sau reinmatriculat)
Răspuns la discuția Indemnizatie student
Asta i-am spus si eu doamnei respective. atata timp cat nu am intrerupere, pot sa fiu studenta si la 90 de ani, dar dansa initial a vrut sa refuze dosarul, dar ulterior i-am spus ca il depun asa si cei care il vor analiza vor decide.
Buna ziua,

Am depus dosarul pt indemnizatie de crestere copil in baza adeverintei de student, insa la momentul depunerii, doamna de la serviciul social mi-a transmis ca ar putea fi o problema faptul ca am repetat ultimul an de facultate de 3 ori din cauza unei restante.
desii pe adeverinta scrie student in perioada 2013-prezent dansa sustine ca nu se va aproba.

Multumesc
Răspuns la discuția Stimulent de insertie
Multumesc pentru raspuns
Buna ziua,

Daca sotia mea nu a inregistrat venituri in ultimele 12 luni anterioare nasterii, pot solicita eu stimulentul de insertie avand in vedere ca ea nu va beneficia de indemnizatia pt crestere copil?
Daca da, ce trebuie sa fac?
Se acorda pe 2 ani sau pe 3 ani?