avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 914 soluții astăzi
Forum Activitate Lisonelta400

Activitate Lisonelta400

In februarie anul 2000 tatal meu si unchiul meu au cerut sa li se restituie 50 de hectare de teren arabil dupa un unchi al lor , iar in septembrie 2005 tatal si unchiul meu au cerut sa li se restituie 50 de ha dupa alt unchi de-al lor., caci legea zicea ca se restituie 50 de hectare de proprietar deposedat. Tatal si unchiul meu au decedat. Acum in 2018 primarul vrea sa-mi dea inapoi in natura doar 50 de hectare. ( desi ar trebui sa-mi dea inapoi 100 de hectare ) . In cazul acesta cred ca imi da o decizie de restituire, deci nu cred ca mai e necesar un titlu de proprietate. Mai trebuie facut vreun proces verbal de punere in posesie de catre un executor judecatoresc sau nu. ? Trebuie facut vreun act de proprietate de catre Prefectura si de catre Comisia de restituire, sau decizia primariei e suficienta fara poces verbal facut la executorul judecatoresc ? Eu dupa unchiul meu sunt unic proprietar, dar dupa tatal meu e si mama proprietara. Deci eu as obtine 25 ha dupa unchiul meu, 18,75 ha dupa tatal meu si mama mea ar obtine 6,25 ha dupa tatal meu. Cred ca decizia se face pe numele meu si al mamei mele, da? Dumneavoastra ce parere aveti? Trebuie sa dau in judecata primaria pentru celelalte 50 de hectare? Tin sa precizez ca in alte comune mi s-au restituit 150 de hectare, cate 50 pentru fiecare proprietar deposedat cum preciza legea. Legea s-a interpretat diferit: in lege scrie clar sa se dea inapoi 50 de ha de fiecare proprietar deposedat, dar multi oameni au inteles sa se dea doar 50 de ha de familie. Cu toate astea eu am obtinut in alta comuna 150 hectare, cate 50 hectare pentru fiecare proprietar deposedat ( nationalizat) de stat in timpul regimului comunist. Partea proasta e ca stramosii mei au avut mai mult vreo 255,40 hectare de teren arabil, iar inainte de 1913 aveau 4569 ha, dar nu se restituie totul, doar la padure nu a existat limita. Partea proasta e ca primarul vrea sa-mi dea 50 de hectare in alta zona decat cea in care stramosii mei au avut pamant, poate ca nu e nici teren arabil acolo, am auzit ca vrea cineva sa planteze o livada de pomi, asa ceva. Terenul stramosilor mei a fost dat la alti oameni. , acum mie m se da teren mai prost unde nu au avut . Stramosii mei au fost foarte bogati pe vremuri aveau 4569 ha doar in acea comuna. 50 hectare reprezinta 1,09 % din ceea ce au avut in acea comuna. Dumneavoastra ce parere aveti?
Buna ziua ! Da dar eu am vazut ca un stanjen avea fie 1,9665 m , fie 2,02 m, iar pogonul 1296 strajeni patrati deci fie 5011,790436 mp, fie 5288,1984 mp. Deci pogonul pe timpuri era mai mare de 5000 mp. Si cum hectarul are 2 hectare m-am gandit ca pe timpuri hectarul a fost mai mare de 10000 mp. Dar inseamna ca hectarul a fost mereu de 10000 mp, doar pogonul a fost mai mare de 5000 mp. Cam ciudat. Dvs ce parere aveti?
Am gasit in cartile vechi ca un stanjen avea 1,9665 m sau 2,02 m. Iar un pogon avea 1296 stanjeni patrati, adica 5011,790436 mp sau 5288,1984 mp.

Hectarul avea cumva 10023,58087 mp sau 10576,3968 mp ? Stie cineva sa-mi spuna ?
Buna ziua ! Nu stiu ce sanse am si cu CEDO ca cei de la CEDO au lasat pe poloticienii romani sa faca legea 165/2013. Dupa ce ca despagubirile primite de la ANRP sunt derizorii, oamenii primesc puncte, apoi trebuie sa faca cerere pentru a primi bani, si am auzit ca primesc bani in 5 transe. Pana sa primesc bani mor . Cred ca ANRP asteapta sa moara toti proprietarii, asa se va rezolva problema proprietailor furate de comunisti.
Si daca s-ar actualiza la valoarea din 2018 a grilei notariale din 2018, despagubirile ar fi neserioase, o casa se cumpara cu 1000 de euro/ mp in centrul orasului , nu cu 1900 lei cum e acum la zona A 1 ( suprafata utila). Inainte in 2013 SC AMT SRL facea grila la suprafata construita acum o face la suprafata utila, si suprafata utila si cea construita nu e tot una si acelasi lucru. Dar nimeni nu poate construi o casa in mijlocul orasului cu 1900 de lei / mp, ci cu 1000 euro-1500 euro / mp. De aceea despagubirile dat de ANRP sunt neserioase.
Legea 165/2013 este o bate de joc, despagubirile date de anrp ( o institutie cu oameni foarte corupti, cum s-a dovedit de altfel ) sunt derizorii,, la valoarea grilei notariale din 2013. Cine poate face o casa in milocul orasului cu 970 de lei mp ? Nimeni. De ce curtea constitionala si avocatul poporului nu declara aceasta lege neconstitutionala? De ce nimeni nu face nimic in tara asta comunista romania ? Noi proprietarii nationalizati de stat suntem nationalizati a doua oara de statul t comunist romania. Noi ne platim datorile s fata statul comunist numit romania, dar statul romania nu-si plateste datoriile fara de noi, la adevarata valoarea a caselor nationalizate de comunisti. E ca si cand as primi despagubire un kilogram de struguri pentru o casa nationalizata, si statul zice sa ma multumesc cu strugurii stricati . , sau ca si cand statul imi fura un tablou de theodor aman si imi restituie doar rama tabloului.


Editat: Atentie la limbajul folosit si la modul de scriere pe Forum
Răspuns la discuția Probleme cu ANRP
Buna seara, domnule avocat Klein Kiritescu. Notarii mi-au spus ca unul din certificate este scris de mana, iar celalalt este scris cu masina de scris, poarta semnatura, stampila primarului, timbre fiscale din 1944 cu Regele Mihai , si semnatura unui notar comunal. Notarii zic ca nu pot sa legalizeze actele care nu sunt oficiale, asa mi-au zis. Si au zis ca nici actele de mana nu le pot legaliza. Dar pana la urma si certificatul de atestare fiscala pe care il iau de la Taxe si Impozite nu este un act oficial dupa parerea unor notari, si cu toate astea notarii tin cont de el când fac succesiunea. ( desi in multe certificate de atestare fiscala sunt trecute de catre Directia de Taxe si Impozite suprafete mai mari sau mai mici fata de situatia reala, dupa cum au declarat oamenii, unii au declarat o suprafata reala, altii au mintit, caci majoritatea caselor nu au cadastru, in orasul meu desi casele au pivnita, nimeni nu plateste si pentru pivnita impozit, sau daca platesc, platesc foarte putini oameni. ). Ceea ce este mai ciudat, este ca un notar a legalizat acest certificat tatalui meu in anul 2004 dar acum notarii nu mai vor sa-l legalizeze, nu stiu de ce nu vor. ( zic ca nu le mai permite legea ). Dumnevoastra ce parere aveti. ? Eu nu am actul de proprietate al conacului, care s-a facut cu mult inainte de anul 1949, ( prin 1760 sau 1766 asa ceva, conacul a fost demolat de comunisti in 1949 , dupa ce rezistase secole de-a rândul) , am doar un act dotal unde nu este trecuta suprafata conacului, insa in certificatul emis de Primarie in 1944, sunt descrise cu multe amanunte atat conacul cat si restul constructiilor, este mentionata si suprafata desfasurata a conacului care avea 540 mp. ( 270 mp suprafata construita atat la parter cat si la etaj ) Un conac foarte mare . In Procesul Verbal de Nationalizare sau Expropriere scrie ca conacul a avut 6 mp, ceea ce este o mare aberatie, si scrie ca magaziile au avut 10-18 mp, când de fapt magaziile au avut 180-203 mp. Nu stiu ce sa fac in aceasta situatie disperata. , deoarece ANRP mi-a zis ca nu tine cont de situatia reala scrisa in certificat unde conacul are 540 mp, si ca tine cont de procesul verbal de expropriere unde scrie ca , conacul are 6m. I-am intrebat pe cei de la ANRP cum pot sa creada asemenea aberatie ca un conac avea 6 mp ? Au zis ca nu-i intereseaza, ca ei imi dau despagubiri la 6 mp, nu la 540 mp. Problema este ca la tara sunt mii de oameni care au astfel de certificate emise de primarii in 1944-1949 ( asa se facea atunci ) si ANRP nu tine cont de ele, decat daca sunt legalizate, dar notarii nu vor sa le legalizeze. De fapt ANRP nu tine cont de nimic, si isi bate joc de mine si de restul bietilor oameni, care si asa sunt batrani si bolnavi. Nu stiu ce se poate face in aceasta situatie disperata. De exemplu procesul verbal prin care s-au nationalizat bunurile mobile si imobile ale buniculu meu este scris cu creionul , si comunistii au trecut acolo numai aberatii, o casa care avea suprafata desfasurata de 540 mp, in inventarul comunist scrie ca avea 6 mp, de 90 de pri mai putin. Magaziile care aveau suprafata de 180-203 mp, in inventarul comunist sunt trecute ca aveau 10-18 mp. Eu cred ca comunistii au masurat lungimea magaziilor, pe care in mod eronat au trecut-o la suprafata constructiilor. Ce e de facut in aceasta situatie disperata in care se gasesc mii de oameni? Dar ma gândesc si eu cat de bolnavi la cap au putut sa fie comunistii ca sa scrie ca un conac care in realitate avea 540 mp, are doar 6 mp. ( Asa au scris comunistii, ca conacul are 6 mp ). Ce pot face in aceasta situatie disperata? Certificatul acela emis de primarie, de care notarii nu vor sa tina cont era singura mea speranta, prin el puteam sa arat adevarul, ca doar acel certificat nu este facut de mine, nu puteam eu sa falsific semnatura primarului, timbrele etc. Sunt un om serios, dar din pacate ANRP si notarii isi bat joc de mine, ( dupa parerea mea ) nu stiu ce sa mai cred. Cumea este ca ANRP mi-a zis ca sa dau niste BAP -uri din 1949 ( registre agricole sau recensamant agricol, nu stiu sigur, desi nici alea nu sunt acte oficiale ), dar la bunicul meu arhivele nu au gasit asa ceva.
In anul 1944 primarul a emis un certificat bunicilor mei in care sunt mentionate suprafetele tuturor imobilelor. Eu vreau sa folosesc acest act la ANRP, dar problema este ca notarii nu vor sa-l legalizeze. Ce pot face in aceasta situatie disperata ?
Daca primarul in 1944 a scris in actul facut de el ca bunicii mei au detinut acele bunuri, pentru care bunicii mei plateau impozit, ar trebui sa se tina cont de aceste acte. ( chiar daca nu sunt acte oficiale cum scrieti dumneavoastra, dar cu toate astea atesta faptul ca bunicii mei au detinut acele bunuri mobile si imobile ) . Deci primarul in 1944 a consemnat un lucru real. Ca doar bunicii mei si stramosii lor au platit sute de ani impozit pe acele imobile . Bunicii mei nu au gasit actele din 1766 ale casei lor care se piedusera , ( din 1766 si pana in 1944 , trecusera 178 de ani) si atunci au cerut primarului in 1944 sa le faca un certificat semnat de el si de notarul comunal in care sa se faca inventarul acelor case , magazii si patule detinute de bunicii mei. ( plus cele 2 mori, staule de vite, cocini de porci, cotete de gaini, grajduri pentru cai, tractoare, camioane, locomobile, vapoare, traieratoare etc . ) Problema mea este alta. In certificatul facut de primar in 1944 este scrisa suprafata reala a conacului care a avut 540 mp suprafata desfasurata, iar magaziile au avut 200 de mp suprafata desfasurata ( fiecare magazie), Caci bunicul meu era foarte bogat avea cam 400 de hectare, inainte de exproprierea facuta in timpul mosierilor pe la 1913 , asa ceva , avusese 1800 de hectare.( dupa cum apare intr-o catagrafie pe care am gasit-o la arhive) ( fiind ruda cu unii membrii ai familiei Racovita si ai familiei Brailoiu. ) Partea proasta este ca, comunistii in procesul verbal de nationalizare ( Decretul 83/1949, i-au zis gresit decret de expropriere dar de fapt a fost de nationalizare, , caci nu s-a dat niciun ban pe imobilele nationalizate de comunisti ) au trecut niste suprafete ireale la imobile. Au scris ca , conacul avea suprafata desfasurata de 6 mp ( ceea ce este o mare aberatie), când de fapt conacul avea suprafata desfasurata de 540 mp, iar la magazii au scris ca aveau suprafata desfasurarata de 8mp sau 12 mp, când ele de fapt aveau suprafata de 203 mp. Eu am vandut acum cativa ani una din magaziile care au mai ramas, si are suprafata de 203 mp, si inaltimea de 4 mp, fiind facuta din scanduri de lemn de stejat groase de 8 cm si acoperis de tabla, si sunt puse pe picioare de beton. ( niste magazii foarte frumoase, nu cred ca se mai gasesc magazii asa de frumoase in toata Romania, ). Cu acest certifixcat facut de primar in 1944 puteam sa dovedesc ca imobilele au avut o suprafata cu mult mai mare, decat suprafata ireala trecuta de comunisti in procesul verbal de nationalizare din 1949. Actul din 1766 de când s-a facut conacul nu se mai gaseste, si e greu de gasit deoarece in 1766 se scria cu alfabet chirilic. ( Daca nu l-au gasit bunicii mei in 1944, eu in 2018 nu am nicio sansa sa-l gasesc ) . In aceasta situatie disperata ce sa mai fac? Deoarece eu stiu ca ceea ce a scris primarul in 1944 in legatura cu suprafata conacului de 540 mp, si a magaziilor de 200 mp este real, iar ceea ce scriu comunistii in procesul verbal din 1949 este ireal. In procesul verbal apare faptul ca bunicul meu a avut o moara pe apa si o moara primitiva, care in inventarul comunist din 1949 nici nu mai apar ( morile nu mai apar mentionate in inventarul anexa la procesul verbal, chiar daca in procesul verbal sunt mentionate ) , iar in certificatul din 1944 scrie ca bunicul meu a avut o moara pe apa de vreo 50 mp ( desi eu cred ca a fost mult mai mare de 50 mp) si o moara sistematica cu parter si 2 etaje de 635 mp. ( In procesul verbal scrie o mare minciuna ca a avut o moara primitiva actionata de locomobila, când de fapt el a avut o moara sistematica cu motor de 45 HP, valt dublu de 1600 mm. ) ( Eu ce sa fac in acest caz? ) Ce pot face in acest caz? Peste 200 de ani poate , nici urmasii mei nu o sa mai aiba actele de vanzare -cumparare ale casei mele din 1929, si ce o sa faca atunci, o sa ramana fara casa ? Primarul tocmai de aceea le-a facut in 1944 un certificat bunicilor mei, deoarce ei plateau din mosi stramosi impozit pe acele bunuri, daca actul din 1766 de constructie al acelui imobil nu se mai gasea, ce sa faca? Sa ajunga conacul la stat ? Ca de fapt asa si s-a intamplat, conacul a ajuns la stat in 1949 si a fost demolat. Dar din 1766 pana in 1949 a fost al familiei mele. Partea proasta este ca zeci de mii de oameni se confrunta cu aceeasi situatie la ANRP, au certificate vechi din 1944-1949 cu bunurile pe care le-au avut bunicii lor ( certificate facute de primari), pentru ca aceste case nationalizate sunt vechi de zeci de ani ( unele au fost facute in 1844). Cum sa se mai gaseasca la Arhivele Nationale acte din 1844? Cu aceste certificate facute de primarii in 1944-1949 era singura solutie ca oamenii sa poata dovedi ca bunicii lor au avut aceste bunuri, deorece in actele facute de comunisti in 1949, scrise de mana cu creionul sunt scrise niste suprafete ireale? Ce e de facut in aceasta disperata cu care se confrunta mii de oameni , nu doar eu ? Daca maine doamne fereste, se intampla sa fie un incendiu la Arhive si se distrug actele ( ca a mai fost parca o data un incendiu la Arhive), oamenii cum mai pot face dovada ca stramosii lor au fost proprietari pe niste case . Nu trebuie sa foloseasca alte acte, fiele ele neoficiale. Am vazut ca acum ca sa faci succesiunea, notarul cere certificatul de atestare fiscala de la primarie, ori nici acel atestat nu este act oficial, caci multe certificate de atestare fiscala sunt facute de fapt in baza declaratiilor facute de oameni la Taxe si Impozite, iar in lipsa cadastrelor, oamenii declara ce suprafete doresc ca sa plateasca mai putin. Deci pana la urma si certificatul de atestare fiscala, care nu este un act oficial, are forta probanta pentru notar. ( chiar daca nu este act oficial) .

Pai pe timpuri actele se faceau de judecatori , si erau facute la Tribunal dar erau scrise de mana de catre judecatori ca nu erau masini de scris si computere ca acum. Daca notarii din cauza unei legi aberante ( ca sa nu folosesc un termen mai dur ) nu mai pot legaliza asemenea acte, atunci oamenii cum pot sa dovedeasca la ANRP sau instantelor de judecata ca bunicii lor nationalizati au fost proprietarii acelor case? Daca notarii nu vor sa legalizeze acele acte, din cauza ca legea nu le mai permite oamenii nu mai pot face dovada ca acele case au fost ale bunicilor lor?