avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1461 soluții astăzi
Forum Activitate Diola

Activitate Diola

Răspuns la discuția Casatorie
La ambasada mi au spus ca avand green card sa aplic pentru pasaport cu rezidenta in state. Cand am inceput procesul mi s a spus ca trebuie intai sa inregistrez casatoria in romania dar pe care nu pot sa o fac fiindca nu am document romanesc valabil ( ori pasaport ori buletin)
Cand am zis ca conform legii trebuie sa declar fals m am referit ca singura solutie prezenta e sa ma duc in romania cu documentul de calatorie , in Romania sa declar in fals ca am domiciliu in Romania pentru a imi putea face buletin necesar inscrierii casatoriei
Răspuns la discuția Casatorie
Am incercat din sua dar cei de la ambadasa mi au zis ca nu pot inregistra casatoria fara document valabil din romania ( pasaport sau buletin )
Eu am rezidenta in sua si m am gandit sa merg in romania sa fac pasaport romanesc ...ma intorc in sua si inregistrez casatoria ( platesc evident amenda )...

Varianta “legala” e sa ma duc acasa sa imi fac buletin provizoriu de Romania ca apoi sa imi pot inregistra casatoria. Practic statul tot te obliga sa declari in fals.
Discuție Casatorie
Casatoria efectuata in sua dintre un cetatean roman si amenrican apare in bazele romanesti ?
Ambasada Romaniei din WA stie dar mai concret sunt interesata daca cei de la elibararea pasapoartelor din Romania au in evidenta acest fapt

Un certificat de casatorie eliberat de statul nevada ( eu cetatean roman el american) are nevoie de apostila din statul nevada sau e ok si din statul unde avem resedinta ?
Unde pot gasi modele pentru:

Declaratie privind statutul civil anterior;

Declaratie din care rezulta ca nu s-a mai solicitat inscrierea/transcrierea certificatului in registrele romane de stare civila

Declaratie autentificata la ambasada privind numele purtat dupa casatorie.
delclararie notarizata cu apostila din partea sotului cetatean strain privind consimtamantul cu privire la inregistrarea certificatului de casatorie
Cu rezidenta in SUA ( am doar green card) iar pasaportul e expirat buletinul expirat si distrus din gresala de catre mine).

Cum pot sa imi reinnoiesc pasaportul ? Cu residenta in SUA ? Se poate din Romania ?
Am incercat din state dar nu se poate fara un document neexpirat din Romania