avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1090 soluții astăzi
Forum Activitate SimoneSoc

Activitate SimoneSoc

Da, stiam asta, eu nu intelegeam de unde a rezultat acel calcul pentru ca si raportat la luna octombrie, dar si la cele anterioare tot nu da suma de 215 lei.

Intrebarea mea era cum se calculeaza cand angajatul nu are 3 luni pline lucrate anterior lunii cand are CO: ne raportam la salariul din luna respectiva sau la cele anterioare atat cat a lucrat?

Multumesc.
Buna ziua,

Avem un angajat din 20 august 2018, salariul tarifar de 4444 RON pe luna si in luna octombrie are 5 zile de concediu de odihna.
Cum calculez indemnizatia pentru cele 5 zile?

El nu are 3 luni complet lucrate si atunci cum calculez?

Facand o simulare in softul de salarii iese o indemnizatie de 215 lei/zi.
Si nu reusesc sa inteleg cum s-a facut calculul:

1. Pentru media drepturilor salariale se aduna 4444 de 2 ori, ca stiu ca se calculeaza pe ultimele 3 luni (dar el are doar 2: august si septembrie).
2. Pentru numarul de zile se iau in calcul zilele lucratoare din luna respectiva sau efectiv zilele lucrate de el, de exemplu in august are 10 zile.

Multumesc.
Multumesc frumos.
Buna ziua,

Stiam ca exista obligativitatea introducerii zilelelor libere platite pentru evenimente in familie in CCM.

La societetatea unde m-am angajat de curand nu sunt trecute efectiv zilele, ci se specifica ca se pot negocia individual. Colega de dinainte spune ca nu mai este legea care obliga angajatorul sa se ralieze la CCM la nivel national, ca de ceva ani este la nivel de patronate decizia.

Este legal? Daca da, despre ce lege este vorba.

Multumesc.
Răspuns la discuția Acte aditionale la CIM
Si atunci le las asa si continui de la ultimul numar?
Buna ziua,

Am descoperit la noul loc de munca o greseala legata de numarul actelor aditionale la contractul individual de munca, uneori sunt dublate, deci nu sunt cronologice.
In acest caz pot modifica cu taietura si stampila si sa le dau numarul corect? Pentru a nu mai fi nevoie sa le refac.
Ma gandesc sa le dau numerele corecte sa nu fie probleme la un control ITM sau daca cumva actul e lovit de nulitate in instanta datorita acestui fapt.
Multumesc.
Multumesc frumos.
Multumesc pentru raspuns. Ce se intampla cu categoria 1 din COR? Acolo spune ca e nespecificat. Speta este ca am un sef de echipa pe care vreau sa il incadrez ca sef formatie sau sef schimb si are studii medii (fara bacalaureat). E ok sa il incadrez ca sef formatie-132235 sau sef schimb-132234? Am mai gasit in grupa 5 sef echipa specializata-541106 care s-ar incadra cu studiile medii, dar nu stiu daca este ok, nu stiu la ce se refera specializata. Ce parere aveti?

Multumesc.
Buna,

Imi poti trimite si mie rezultatele cautarii tale de o ora in legis:). Sau imi poate spune cineva unde gasesc corespondentul functiilor din COR cu nivelul de studii minim pentru fiecare functie?

Multumesc.