avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 904 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Zile libere platite pentru evenimente in familie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Zile libere platite pentru evenimente in familie

Buna ziua,

Stiam ca exista obligativitatea introducerii zilelelor libere platite pentru evenimente in familie in CCM.

La societetatea unde m-am angajat de curand nu sunt trecute efectiv zilele, ci se specifica ca se pot negocia individual. Colega de dinainte spune ca nu mai este legea care obliga angajatorul sa se ralieze la CCM la nivel national, ca de ceva ani este la nivel de patronate decizia.

Este legal? Daca da, despre ce lege este vorba.

Multumesc.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 12:17, 7 Septembrie 2018
In mediul privat nu exista obligativitate, incheierea contractelor se face in baza negocierii,
CCM se negociaza intre sindicat si angajator iar contractul individual de munca intre angajat si angajator.
Contractul individual poate contine drepturi mai multe decat cele din CCM, ex. masina, telefon, echipamente IT, abonament la sala, piscina, etc.
In cazul in care in CCM se specifica ca zilele pentru evenimente familiale se negociaza individual atunci trebuie sa negociati.
Pentru sistemul bugetar exista legislatie specifica.
Multumesc frumos.
Este vorba despre Legea 62/2011 care nu mai prevede încheierea de ccm la nivel național.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Zile libere c_andreea c_andreea Buna ziua, spuneti-mi va rog daca exista o lege cu privire la zilele libere luate pentru evenimente gen nunta, in cazul in care in contractul de nunta nu se ... (vezi toată discuția)
Zile libere casatorie 2012 ionica86 ionica86 Buna ziua. Anul acesta oficiez casatoria si vreau sa stiu daca mai am dreptul la 5 zile libere platite asa cum era inainte. In noul cod al muncii doar se ... (vezi toată discuția)
Ccm - firma ContSters60781 ContSters60781 Luna aceasta imi expira CCM - la nivel de firma si nu mai sunt sigura ce am de facut. Trebuie sa merg la ITM pentru inregistrarea urmatorului, ca pana ... (vezi toată discuția)