Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Zile libere platite pentru evenimente in familie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Zile libere platite pentru evenimente in familie

Buna ziua,

Stiam ca exista obligativitatea introducerii zilelelor libere platite pentru evenimente in familie in CCM.

La societetatea unde m-am angajat de curand nu sunt trecute efectiv zilele, ci se specifica ca se pot negocia individual. Colega de dinainte spune ca nu mai este legea care obliga angajatorul sa se ralieze la CCM la nivel national, ca de ceva ani este la nivel de patronate decizia.

Este legal? Daca da, despre ce lege este vorba.

Multumesc.
In mediul privat nu exista obligativitate, incheierea contractelor se face in baza negocierii,
CCM se negociaza intre sindicat si angajator iar contractul individual de munca intre angajat si angajator.
Contractul individual poate contine drepturi mai multe decat cele din CCM, ex. masina, telefon, echipamente IT, abonament la sala, piscina, etc.
In cazul in care in CCM se specifica ca zilele pentru evenimente familiale se negociaza individual atunci trebuie sa negociati.
Pentru sistemul bugetar exista legislatie specifica.
Multumesc frumos.
Este vorba despre Legea 62/2011 care nu mai prevede încheierea de ccm la nivel național.