avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 616 soluții astăzi
Forum Activitate MihaiP.

Activitate MihaiP.

Buna ziua,
Am un I.I. (Intreprindere Individuala) cu cod CAEN 7022 (Consultanta in Afaceri si Management), nu sunt platitor de TVA si am un potential client care doreste sa-i ofer consultanta, insa clientul are un business in Germania. El este de fapt contractor, are o firma oarecum similara cu un PFA sau II.
Intrebarea mea este: pot sa-i facturez serviciile de consultanta (in baza unui contract, evident), sincer nu stiu ce trebuie sa respect sau daca ii pot factura, eu activez doar in Romania. Si daca exista o solutie pentru a-i factura serviciile pe care ar urma sa le prestez catre el, cum trebuie sa procedez?
Multumesc,
Mihai P.
Buna ziua,
Locuiesc la casa si intre mine si vecini am un gard pe care l-am facut acum circa 18 ani, gard pe care vreau sa-l inlocuiesc cu unul nou. As avea 2 intrebari:
1. Am nevoie de vreun acord (notarial) intre mine si vecini? Gardul il fac numai si numai pe cheltuiala mea;
2. Exsita vreo reglementare cu privire la inaltimea gardului? Intentionez sa-l fac inalt de 2 metri.
Multumesc,
Mihai
60000 euro, inca 5 ani.
Multumesc pentru raspuns.
Multumesc pentru raspuns si pentru recomandari.
Buna ziua,
Am o proprietate de vanzare (o casa), am gasit si un cumparator, insa acesta imi cere sa procedam in felul urmator: vrea sa-mi dea o suma de bani (cam 10% din valoarea tranzactiei) si in termen de 8-10-12 luni sa-mi achite diferenta pana la 60% din valoarea tranzactiei, restul de 40% cat mai raman de platit doreste sa preia ratele pe care le platesc eu acum. Practic in maxim 12 luni cumparatorul mi-ar achita cei 60% si totodata va prelua ratele pe care le mai am eu de plata. Am nevoie sa stiu va rog, cum se poate proceda in acest caz, intrucat evident ca nu vreau sa risc neplata ulterioara a diferentei. Se poate prin promisune de vanzare (care poate sa nu fie onorata din diverse motive neprevazute) sau exista posibilitatea intocmirii contractului de vanzare cumparare cu achitarea celor 10% ca si avans, restul pana la 60% cum am scris mai inainte? Ma gandesc ca daca facem contractul de vanzare si el nu mai achita restul de pana la 60% in termenul stabilit (maxim 12 luni) atunci va trebui sa-l actionez in justitie pentru recuperarea prejudiciului, este corect?
Totodata, din moment ce el va prelua ratele, avem nevoie si de acordul bancii sau el trebuie sa ceara imprumut la randul ca sa fie preluat de banca ca si platitor de rate?
Va rog sa ma ajutati cu un raspuns/variante pentru rezolvare.
Multumesc mult,
Răspuns la discuția Neintelegeri cu vecinul
Multumesc frumos pentru raspuns.
Acum cativa ani am construit o casa si am facut pluviala pe langa casa mea, la cca 20-20 cm. Ulterior, am dat vecinului acei 20-30 cm pe lungimea curtii mele si el mi-a dat in schimb aceeasi suparafata, dar in spatele casei. Odata ce-am facut acest schimb pluviala mea este acum pe terenul vecinului, vecin pe care l-am ajutat permitand ca el sa traga canalizarea in canalizarea mea. In aceasta pluviala am si scurgerea de la fantana din curte. Acum ma tot sicaneaza punand tot felul de piedici (obturatoare) la pluviala mea in care si el are scurgerea. si practic pluviala nu mai evacueaza apa provenita din ploi si de la o mica fantana din curte.Intrebarea mea este: cum pot sa procedez legal astfel incat sa am dreptul sa elimin obturarile pe care le-a facut la pluviala mea. Ma consider un tip civilizat si nu vreau sa-i raspund cu aceeasi moneda si sa obturez la randul meu canalizarea lui care de fapt vine la mine in curte si de acolo in canalizarea orasului.
Multumesc,