Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate Neintelegeri cu vecinul
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

Neintelegeri cu vecinul

Acum cativa ani am construit o casa si am facut pluviala pe langa casa mea, la cca 20-20 cm. Ulterior, am dat vecinului acei 20-30 cm pe lungimea curtii mele si el mi-a dat in schimb aceeasi suparafata, dar in spatele casei. Odata ce-am facut acest schimb pluviala mea este acum pe terenul vecinului, vecin pe care l-am ajutat permitand ca el sa traga canalizarea in canalizarea mea. In aceasta pluviala am si scurgerea de la fantana din curte. Acum ma tot sicaneaza punand tot felul de piedici (obturatoare) la pluviala mea in care si el are scurgerea. si practic pluviala nu mai evacueaza apa provenita din ploi si de la o mica fantana din curte.Intrebarea mea este: cum pot sa procedez legal astfel incat sa am dreptul sa elimin obturarile pe care le-a facut la pluviala mea. Ma consider un tip civilizat si nu vreau sa-i raspund cu aceeasi moneda si sa obturez la randul meu canalizarea lui care de fapt vine la mine in curte si de acolo in canalizarea orasului.
Multumesc,
MihaiP., utilizator
Este utila o intelegere pe cale amiabila intre vecini pentru a evita o actiune in instanta.
Multumesc frumos pentru raspuns.