avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 209 soluții astăzi
Forum Activitate titip5

Activitate titip5

In cazul meu, avand in vedere ca m-ai am 5 luni de primit stimulent de insertie si 7 luni de cand am revenit, pot fi concediata acum sau doar dupa ce trec si cele 5 luni?
Ce inseamna revenire definitiva? Eu am deja 7 luni de cand am revenit si mai am inca 5 luni pana cand termin perioada de acordare a stimulentului.
Pe ce baza poate modifica unilateral? In acest fel poate sa imi dea orice functie chiar daca eu nu sunt de accord?
Multumesc pentru raspuns. Sa inteleg ca nu pot fi concediata timp de un an cat iau stimulentul plus o prelungire de 6 luni dupa incetarea dreptului la stimulent?
Buna ziua,

Am revenit la ucru din maternitate dupa un an si am observat ca nu mai sunt dorita pe postul pe care l-am ocupat. Chiar am primit alte sarcini desi am aceeasi functie. Acest lucru s-a intamplat la 6 luni dupa revenire.

Mentionez ca iau si stimulentul de insertie (timp de 1 an). As dori sa stiu daca pot sa fiu concediata in aceasta perioada de acordare a stimulentului si daca anagajatorul are voie sa imi schimbe functia.

Multumesc
Buna ziua,

Acum un an am semnat un contract de credit in calitate de coplatitor. In momentul de fata titularul contractului este in intarziere cu o luna la plata ratei. Am fost sunat da catre cei de la banca si m-au informat ca voi fi reclamat ca rau platnic la Biroul de Credite.
As vrea sa stiu dupa cat timp se poate face acesta reclamatie de catre banca si de asemenea cum pot sa previn acest lucru. Precizez ca titularul nu poate fi contact (este plecat in strainatate) si deci nu a putut fi instiintat oficial de catre banca. In cat timp imi revine obligatia de a incepe sa platesc pt. acest credit?

In cazul in care voi fi nevoit sa platesc aceasta datorie as dori sa stiu daca pot sa dau in judecata titularul pt. a recupera suma platita de mine.

Nu doresc sa pastrez imobilul. Dupa cum am precizat sunt pe punctul de a divorta de sotul meu. In acest caz vreau sa ii revina doar lui raspundere ingrijirii mamei sale.

Nu imi permit sa angajez pe altcineva sa aiba grija de dansa. Vreau doar sa stiu cum pot sa renunt la partea mea de contract in mod legal.
Buna ziua,

Eu si sotul meu am incheiat un contract de intretinere cu socrul meu care a murit intre timp. In acest contract este precizat ca trebuie sa avem grija si de soacra mea.
Problema este ca soacra mea a ramas imobilizata la pat iar eu si sotul meu ne-am despartit. Momentan este plecat si am ramas singura cu dansa.
Imi este foarte greu sa am grija de ea avand in vedere ca trebuie sa merg si la serviciu.
Am gasit o posibilitate sa o internez intr-un azil de batrani unde ar primi si asistenta medicala necesara. Insa nu stiu ce inseamna acest lucru avand in vedere contractul intocmit. Precizez ca rudele soacrei mele insista ca daca nu am grija de ea ma vor da in judecata. Imi este foarte greu avand in vedere ca sunt singura, si risc sa imi pierd si serviciul (ma tot invoiesc ca sa merg sa vad de ea.)
Va rog sa imi spuneti daca pot sa o internez la azil sau cum as putea sa ies din acest contract. Sunt disperata.

Va multumesc
Răspuns la discuția valabilitate acte de mana
Va multumesc pt. ajutor.
Răspuns la discuția valabilitate acte de mana
Nu a fost ceva de genul ca s-a razgandit peste noapte. Fratele meu l-a pacalit ca va avea grija de el in schimbul unei parti din proprietati. Insa actul de mana a fost astfel formulat incat reiese ca ii lasa lui toate proprietatile si nu jumatate. Este un fel de testament nu s-a precizat nici o suma. Oricum va merge la un notar sa anuleze actul respectiv.
Va multumesc.