avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 591 soluții astăzi
Forum Activitate nel_nel

Activitate nel_nel

Buna seara, Am o situatie in care un notar public este in concediu medical acesta neavand statut de salariat cum va proceda cu concediul medical il va depune direct la casa de sanatate si cum i se va calcula acestuia concediu . el plateste cei 5,5 la venitul realizat.
ok, dar el trebuie sa mai faca ceva ? sa duca acel certificat medical la casa de santate sau ? ca deja noi l-am dus la el la serviciu, iar ptr pensionare cum se va proceda?,
dar concediul medica nu intrerupe orice?
Buna ziua, am urmatoarea situatie.
luna aceasta pe data de 28 august se expira CIM de munca ptr tatal meu care se afla in concediu medical, iar in data de 04 septembrie el face un nr de 90 de zile de concediu medical pe acest an, doctorul i -a dat concediu medical pana pe data de 04 septembrie, de la serviciu ne -a anuntat ca pe data de 28 august se expira ctr de munca si nu il mai prelungesc, iar acesta in data de 02 septembrie trebuia sa se duca la dr cu adeverinta de salariat ptr a-l baga in comisie de pensionare. si nu stiu cum sa fac.
Asta inseamna ca nu-l mai pensioneaza pe caz de boala ca nu mai este angajat sau ?
Va multumesc anticipat !
Răspuns la discuția Dreptul de preemțiune
am inteles, dar daca pretul vanzarii s-a achitat in intregime la momentul incheierii antecontractului de V/C, iar cumparatorul etse o terta persoana, mai obtin eu acum de la arendas negatia, nu e putin incurcata situatia ?
Buna ziua. Vin cu urmatoarea intrebare. In situatia in care inainte de 01 octombrie 2011 s-a incheiat o promisiune de vanzare cumparare pentru o suprafata de teren arabil extravilan in care vanazatorul promitent si a incasat in intregime pretul apoi s-a facut si o procura de vanzare iar contractul de vanzare cumparare s -a mentionat a se perfecta dupa 01.10.2011 cum se va proceda se va cere negatie arendasului, intrucat anterior in antecontractul de V-C nu s-a mentionat nimic despre aceest drept de preemtine?
Răspuns la discuția alcool aproape de coma la volan
din ce am inteles, dosarul a fost la parchet si acestial-au trimis inapoi la seful de post, cred ca ptr ceva completari, avocata mi-a zis sa nu fac presiuni ca e mai rau, am facut niste caracterizari pe cre le-am dat avocatei, am depus o cerere ca este plecat in strainatate si am depus actul ca acesta este rezident
Buna ziua, sunt ptr prima data aici si vin cu o mare rugaminte, sa ma ajutati si anume anul trecut in sept sotul meu a fost oprit intr o comuna de seful de post, acesta a suflat si la alcoolemie a iesit aproape de 2,2 sau 2,8 nu stiu exact, a refuzat sa dea sange s a certat cu politistul si dupa vrea 8 ore de discutii cu acesta , sotul s-a suit in masina si a plecat spre casa, dar dupa cativa km a fost opit de un alt echipaj si acestia i-au facut si ei roces verbal ca nu avea permis, acesta fiind deja oprit de celalat, deci, avem deja 3 infractiuni.Sotul a plecat in Spania la lucru si eu m am trezit cu citatii acasa, deja are dosar penal, am angajat avocat, dr de 3 saptamani nu reusim sa vedem dosarul ca seful de post nu e la serviciu. Va rog sa -mi dati ceva sfaturi ce ar trebui sa fac si voi ce parere aveti, pot obtine cu suspendare? Va multumesc
Buna ziua , as dori sa intreb si eu, care sunt declaratiile care se depun la inceput de an la administratia financiara ptr un birou notarial, pers fizica autorizata, platitoare de TVA?
care este suma CA limita ptr a plati TVA lunar?
iar contributiile salaraiale trimestrial? Va multumesc.
Răspuns la discuția tva pe vinzari terenuri
La multi ani !tuturor. Am si eu o intrebare, ca nu am inteles, in legatura cu discutia mai sus purtata, va referiti cumva la TVA-ul pe care il platiti la onorariul notarului cand incheiati ctr de vanzare sau ? Va multumesc.