avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 790 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters49632

Activitate ContSters49632

Discuție Pensii M.A.I.
am primit decizia de pensionar m.a.i. in 2011 dar nu am observat ca acolo nu s-au luat in consideratie anii de militar angajat ca ani de serviciu militar ci ca ani de vechime civil
acum am 15.6 ani serviciu militar si 30,3 ani vechime in munca,iar daca se luau in calcul si cei 4,6 ani de militar angajat pe baza de contract faceam 15.6+4.6=20 ani de serviciu militar
mai pot face ceva avand toate actele in acest sens?
nu am atacat decizia in 45 de zile.
Caut avocat specializat in litigii legate de Casa de pensii militare in zona constanta
buna ziua!
la 21.06.2010 am facut cerere de pensionare la penitenciarul poarta alba unde lucram in calitate de functionar cu statut special ca agent operativ
am iesit la pensie cu acea data dar un lucru nu a fost clar.
am iesit conform calculului functionarului de acolo cu 15,6 ani vechime in serviciu si 30,3 ani vechime in munca.
in perioada 01.09.1991-15.04.1996 am fost militar angajat pe baza de contract iar poarta alba considera perioada ca CIVIL si imi face calcul la vechime in munca si nu ca militar
am trimis arhivei mapn sa-mi trimita calcul perioadei cand am lucrat ca M.A.C dar dupa un an de zile am primit raspunsul adica prin februarie 2013.
am trimis la revizuirea dosarului la casa de pensii a m.a.i. aceasta nota si mi-au recalculat s-a mai marit pensia cu ceva dar dupa ce am cerut in contestatie sa-mi recunoasca si anii din perioada sus mentionata ca m.a.c. in ani de serviciu si nu ca civil au spus ca nu e de competenta lor ci a penitenciarului ca ei au situatia exacta a datelor
daca ar fi inscris acea perioada la decizie ar fi rezultat un calcul de 20 de ani de militar si calculul ar fi fost altul parerea mea
ma intreb cum poti fi militar angajat si sa te treaca civil?
in 1986 sept 10-1988 ian 14 militar in termen,aprilie 1988-august 1991 strungar civil,sept.1991-apr.1996 mac. si din apr.1996-2010 iunie 21 subof. poarta alba
A e tatal si B e fiul casatorit si numai B are domiciliul la acel imobil, A locuieste in alt judet.
dar A nu trebuia intrebat de firma de cablu daca isi da acordul sa incheie contract cu B?
firma de cablu neavand acceptul lui A atasat la contract face ca acest contract sa fie lovit de nulitate absoluta?
pe un teren e proprietar A
pe acel teren se costruieste imobil unde proprietar este A +B
B face contract cu firma de cablu
se aduna creante, B nu plateste cablu tv
B primeste somatii de la firma de cablu + de la o firma de recuperare datorii, daca nu ,vor trece la executare, etc.
pot executa ceva daca firma de cablu a executat lucrarea fara acordul lui A care este proprietar pe teren?
eu am iesit la pensie militar in iunie 2010 si am luat cele 2 salarii dar dupa conf 263/2010 se dau salarii numai ptr invaliditate celelalte nu
0727219818
mai nene alea 2 salarii s-au eliminat din 3 iulie 2010
militar angajat pe baza de contract in anii 1991/08-1996/04
am iesit la pensie m.a.i. in iunie 2010
in decizie acesti ani de m.a.c. nu sunt trecuti ca militar activ de ce?
daca exista vreo reglementare viitoare in acest sens
va multumesc!

nu mai poate iesi fiindca s-au sistat pensionarile anticipate partial
eu am beneficiat de aceasta lege si anume 164/2001 art 14/b
am peste 10 ani sistem am peste 20 ani toata vechimea si am de la comisia de expertiza medicala bucuresti "apt limitat" pentru operatie de hernie de disc
noroc ca legea care imi interzicea pensionarea s-a promulgat la 3 iul. 2010 legea 118/2010