Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensie anticipata in sistem militar
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensie anticipata in sistem militar

Buna ziua!
Un prieten doreste sa stie daca se incadreaza pentru pensie anticipata.
Are o vechime in munca dupa cum urmeaza:
-vechime totala -24 ani si 5 luni
-vechime in MAI Politie(Subofiter )- 17,6 ani
-vechime in MAI Jandarmi(militar angajat)-1,4 ani
-vechime in MAN (personal civil)-1,6 ani
-stagiul militar 1 an
Intrebarea este daca se incadreaza conform legii 164/2001, art. 14 lit.b
acesta in prezent find in concediu prelungit medical din cauza unor probleme ce au recidivat.
Multumesc anticipat!
nu mai poate iesi fiindca s-au sistat pensionarile anticipate partial
eu am beneficiat de aceasta lege si anume 164/2001 art 14/b
am peste 10 ani sistem am peste 20 ani toata vechimea si am de la comisia de expertiza medicala bucuresti "apt limitat" pentru operatie de hernie de disc
noroc ca legea care imi interzicea pensionarea s-a promulgat la 3 iul. 2010 legea 118/2010