avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 841 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensie anticipata in sistem militar
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensie anticipata in sistem militar

Buna ziua!
Un prieten doreste sa stie daca se incadreaza pentru pensie anticipata.
Are o vechime in munca dupa cum urmeaza:
-vechime totala -24 ani si 5 luni
-vechime in MAI Politie(Subofiter )- 17,6 ani
-vechime in MAI Jandarmi(militar angajat)-1,4 ani
-vechime in MAN (personal civil)-1,6 ani
-stagiul militar 1 an
Intrebarea este daca se incadreaza conform legii 164/2001, art. 14 lit.b
acesta in prezent find in concediu prelungit medical din cauza unor probleme ce au recidivat.
Multumesc anticipat!
Cel mai recent răspuns: ContSters49632 , utilizator 09:53, 19 August 2010
nu mai poate iesi fiindca s-au sistat pensionarile anticipate partial
eu am beneficiat de aceasta lege si anume 164/2001 art 14/b
am peste 10 ani sistem am peste 20 ani toata vechimea si am de la comisia de expertiza medicala bucuresti "apt limitat" pentru operatie de hernie de disc
noroc ca legea care imi interzicea pensionarea s-a promulgat la 3 iul. 2010 legea 118/2010

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensia de invaliditate StanciuM StanciuM Sunt pensionat medical grd.3 (boala profesionala)din cadrul MAPN conform Lg.118/2010 din decembrie 2010 si va rog sa-mi spuneti daca pot beneficia de ... (vezi toată discuția)
Pensie militara POMAR POMAR POT SA OBTIN PENSIE MILITARA DACA AM VIRSTA DE 50 ANI IMPLINITI , IN PERIOADA 1979 - 1982 AM FOST ELEV AL SCOLII MILITARE DE OFITERI ACTIVI IAR DIN 1982 - 1988 ... (vezi toată discuția)
Stagiul de cotizare necesar pentru a beneficia de pensie de invaliditate cristi 1969 cristi 1969 Am varsta de 41 ani, am fost operat de hernie de disc l4-l5, am vechime in munca de 22 ani si 6 luni( din care1 an si 2 luni armata+1 an scoala militara). Ma ... (vezi toată discuția)