avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 685 soluții astăzi
Forum Activitate silverblu

Activitate silverblu

Solutia pe scurt: Respinge cererea de lămurire hotărâre. Definitivă. Pronunţată în şedinţă publică.
Deci, nu mai pot face nimic !
Trebuia in camera de consiliu, fara citarea partilor art.442 c.pr.civ, a fost in sedinta cu strigarea a 2 a a partilor !!!! In justitia asta nimic nu conteaza ?!
In expozitiv paratul tb sa platesc o suma, iar in dispozitiv reclamantul !!!

Dati-mi va rog, emailul
Răspuns la discuția boxa
vecinul are pe contract boxa 11, cea pe care am stapinit o eu 20 ani. In realitate, si pe schita subsolului , vecinul are si o alta boxa.
deci, daca dau vecinul in judecata, va prezenta contractul si voi pierde
Răspuns la discuția boxa
pe cine sa actionez ? IJGCL preluata de Primarie, pe vecin sau asociatia de proprietari( suntem proprietarii subsolului)?
am o decizie civila cu o mare contradictie intre expozitiv si dispozitivul hotararii. Am formulat cerere de lamurire a sentintei si azi, s-a respins. Definitiv. Ce pot face ?
Discuție boxa
am cumparat apartamentul in faza de proiect cu boxa ".5", care din cauza conductelor nu s-a putut construi pe sc A. Mi s-a dat pe sc B o boxa 11, dar nu mi s-a trecut in contract. Am folosit-o 20 ani , un vecin care folosea avea o alta boxa 7, mi-a spart-o si si-a pus lacat.
Insa, acesta o are pe contract.
De la arhive, am scos planul subsolului, iar la sc A, boxa 5 cu numele meu e barata, iar pe sc B LA boxa 11 figureaza numele vecinului taiat si scris numele meu. Iar la boxa 7, doar numele lui.
De asemenea, in procesul verbal de predare-primire a blocului se specifica ca boxele nu au fost predate
Astfel, ele s-au impartit la mica intelegere.
Cum pot intra in posesia boxei mele, achitata de 35 ani si platit impozitul anual ? de 12 ani , a fost ocupata de vecin

Multumesc !
Răspuns la discuția boxa
nu s-au putut construi mai multe boxe pe sc A si ne au dat pe sc B (conducte)
La arhiva primariei , am gasit plansele subsolului, iar la sc A, boxa mea (nr.9 si cu numele meu ) este barata, iar pe sc B, apare numele meu (iar numele vecinului meu care a ocupat boxa mea este taiat si el, este trecut la o alta boxa.
Ce pot face ? Eu , am pe contract boxa 9 si platesc impozit pt ea. Nu pot face nici cadastru
El neaga ca ar mai avea o alta boxa desi toti stim asta, iar pe acte are doar o boxa, nu plateste impozit pt 2
Discuție boxa
am cumparat apartamentul in faza de proiect cu o boxa (boxa nr 9). Din cauza unor conducte nu s-a putut construi pe sc A, mi-au dat pe scB o boxa pe care am folosit o 20 ani, Vecinul de pe sc B mi-a spart o si si-a"insusit-o". Ce pot face eu s-o recuperez - de la arhiva am luat planul subsolului cu schita in care boxa 9 e barata cu numele meu si trecuta pe sc B cu numele meu.
Pot si eu sa o sparg si sa mi pun lacat ?
Discuție ocpi
administratorul mi-a inscris apartamentul in Registrul Imobiliar de Transcriptiuni Imobiliare pt suma de 1200 lei - sume puse in plus pe listele de plata - contestate de mine si castigate in Tribunal ( mi-a platit inclusiv cheltuieli de judecata !)
NU RESPECTA HOTARARILE JUDECATORESTI ! Am sentinta judecatoreasca definitiva ca nu am nici un leu de plata . Ce pot face ?
administratorul mi-a inscris apartamentul in Registrul Imobiliar de Transcriptiuni Imobiliare pt suma de 1200 lei - sume puse in plus pe listele de plata - contestate de mine si castigate in Tribunal ( mi-a platit inclusiv cheltuieli de judecata !)
NU RESPECTA HOTARARILE JUDECATORESTI ! Am sentinta judecatoreasca definitiva ca nu am nici un leu de plata . Ce pot face ?