avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1394 soluții astăzi
Forum Activitate Kitycat

Activitate Kitycat

Discuție Donatie
Mentionez ca mama vrea sa imi lase casa doar Mie , Eu avind inca doua surori deja casatorite . Ele sint de acord in aceasta privinta dar poate fi contestata donatia peste timp ? Si in cazul unei eventuale vinzari , at trebui sa impart cu ele suma ?
Răspuns la discuția Donatie
Multumesc pentru raspuns . Da, mai am doua surori . Care e solutia cea mai simpla is economica pentru noi in acest caz . Mentionez ca mama vrea sa lase doar Mie casa . Poate fi donatia contestata ? Si Daca In viitor doresc vinzarea casei , trebuie sa impart cu surorile mele ? Multumesc

Liliana Gradinaru a scris:

Proasta idee, de ce vrea asta? Mai sunt posibili mostenitori, mai sunt bunuri?

Discuție Donatie
Buna Ziua , mama mea vrea sa imi doneze casa in care locuieste . Ce acte sint necesare si care e procedura . Care este pretul. Multumesc
Discuție Uzucapiune
Buna searA , dupa ce instanta decide ca am drept de proprietate ca urmare a dobindirii prin uzucapiune a unui teren cu casa , care sint urmatorii pasi ( ce trebuie facut mai departe pt a intra in posesia actului ) Multumesc anticipat
Buna searA , mama e proprietara casei , Tata a Murit . Care e solutia cea mai buna in cazul meu ( mentionez ca sintem trei surori iar mama vrea sa imi lase doar Mie . Ce trebuie facut ?
Buna ziua, sintem trei surori iar mama vrea sa imi lase doar Mie casa . Care e solutia cea mai buna pt a nu avea neplaceri dupa ce ea nu va mai fi . Multumesc