avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 989 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Donatie
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Donatie

Buna Ziua , mama mea vrea sa imi doneze casa in care locuieste . Ce acte sint necesare si care e procedura . Care este pretul. Multumesc
Cel mai recent răspuns: raluk0207 , utilizator 15:21, 25 Iunie 2019
actele de proprietate si de identitate.
informatii complete puteti gasi la notariat.
Proasta idee, de ce vrea asta? Mai sunt posibili mostenitori, mai sunt bunuri?
Ultima modificare: Marți, 25 Iunie 2019
Liliana Gradinaru, Avocat
Multumesc pentru raspuns . Da, mai am doua surori . Care e solutia cea mai simpla is economica pentru noi in acest caz . Mentionez ca mama vrea sa lase doar Mie casa . Poate fi donatia contestata ? Si Daca In viitor doresc vinzarea casei , trebuie sa impart cu surorile mele ? Multumesc

Liliana Gradinaru a scris:

Proasta idee, de ce vrea asta? Mai sunt posibili mostenitori, mai sunt bunuri?



Liliana Gradinaru a scris:

Proasta idee, de ce vrea asta? Mai sunt posibili mostenitori, mai sunt bunuri?


Proasta? De ce?


Kitycat a scris:

Multumesc pentru raspuns . Da, mai am doua surori . Care e solutia cea mai simpla is economica pentru noi in acest caz . Mentionez ca mama vrea sa lase doar Mie casa . Poate fi donatia contestata ? Si Daca In viitor doresc vinzarea casei , trebuie sa impart cu surorile mele ? Multumesc

Liliana Gradinaru a scris:

Proasta idee, de ce vrea asta? Mai sunt posibili mostenitori, mai sunt bunuri?




Nu trebuie sa impartiti nimic cu surorile dvs. daca vindeti
Daca donatia este excesiva (adica mama va lasa dvs absolut tot si nu mai are alte bunuri), surorile dvs, dupa decesul mamei, pot solicita reductiunea donatiei pana la satisfacerea rezervei succesorale de 1/3.
Cu alte cuvinte, in cel mai rau caz in care se inhama la un proces, surorile dvs nu pot obtine mai mult de 1/3. In practica, asta inseamna, ca instanta poate decide fie atribuirea rezervei in natura, adica li se acorda o portine de teren sau din casa, fie prin echivalent, adica veti fi obligata sa le achitati o sulta.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna ziua,intrebarea mea este despre contractul de donatie cu scutire de raport. Mario_123 Mario_123 Anul trecut socrii mei au donat mie si sotiei casa+tot terenul care il aveau.Sotia mea mai are doua surori care au fost de acord verbal fara nici un act semnat ... (vezi toată discuția)
Contestarea donatiei iii02 iii02 In cazul in care mama lasa prin donatie toate bunurile imobile surorii mele, iar mie nimic, pot contesta donatia si in ce conditii? (vezi toată discuția)
Donatie cu uzufruct si scutire de raport ContSters252627 ContSters252627 parintii mi au trecut casa bucataria si anexele impreuna cu 1500m din5000 pe numele meu,cu uzufruct pe bucataria si anexele vecine pe perioada vietii.unul din ... (vezi toată discuția)