Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Donatie
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Donatie

Buna Ziua , mama mea vrea sa imi doneze casa in care locuieste . Ce acte sint necesare si care e procedura . Care este pretul. Multumesc
actele de proprietate si de identitate.
informatii complete puteti gasi la notariat.
Proasta idee, de ce vrea asta? Mai sunt posibili mostenitori, mai sunt bunuri?
Liliana Gradinaru, Avocat
Multumesc pentru raspuns . Da, mai am doua surori . Care e solutia cea mai simpla is economica pentru noi in acest caz . Mentionez ca mama vrea sa lase doar Mie casa . Poate fi donatia contestata ? Si Daca In viitor doresc vinzarea casei , trebuie sa impart cu surorile mele ? Multumesc

Liliana Gradinaru a scris:

Proasta idee, de ce vrea asta? Mai sunt posibili mostenitori, mai sunt bunuri?

Liliana Gradinaru a scris:

Proasta idee, de ce vrea asta? Mai sunt posibili mostenitori, mai sunt bunuri?

Proasta? De ce?

Kitycat a scris:

Multumesc pentru raspuns . Da, mai am doua surori . Care e solutia cea mai simpla is economica pentru noi in acest caz . Mentionez ca mama vrea sa lase doar Mie casa . Poate fi donatia contestata ? Si Daca In viitor doresc vinzarea casei , trebuie sa impart cu surorile mele ? Multumesc

Liliana Gradinaru a scris:

Proasta idee, de ce vrea asta? Mai sunt posibili mostenitori, mai sunt bunuri?

Nu trebuie sa impartiti nimic cu surorile dvs. daca vindeti
Daca donatia este excesiva (adica mama va lasa dvs absolut tot si nu mai are alte bunuri), surorile dvs, dupa decesul mamei, pot solicita reductiunea donatiei pana la satisfacerea rezervei succesorale de 1/3.
Cu alte cuvinte, in cel mai rau caz in care se inhama la un proces, surorile dvs nu pot obtine mai mult de 1/3. In practica, asta inseamna, ca instanta poate decide fie atribuirea rezervei in natura, adica li se acorda o portine de teren sau din casa, fie prin echivalent, adica veti fi obligata sa le achitati o sulta.